روژی کورد: به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مقر فرماندهی ارتش آمریکا در اقیانوس آرام گزارش داده که یکشنبه ۱۶ آوریل، یک موشک کره شمالی «تقریباً بلافاصله» پس از پرتاب آزمایشی منفجر شده‌است. خبر شکست این آزمایش همزمان با سفر مایک پنس، معاون اول ریاست‌جمهوری به کره جنوبی منتشر شد.

آزمایش شکست‌خورده موشکی کره شمالی همچنین یک روز پس از جشن‌های «روز خورشید» به مناسبت سالگرد تولد بنیانگذار این کشور رخ داد. در رژه نظامی این روز، موشک‌های بالستیک دوربرد جدید کره شمالی رونمایی شدند.

چو ریونگ هائه، دومین مقام بلندپایه در کره شمالی در یک سخنرانی در پیونگ‌یانگ که توسط تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، تهدید کرد که حمله احتمالی اتمی آمریکا را با پاسخی مناسب تلافی خواهد کرد.

او این سخنان را کمی پیش از شروع یک رژه بزرگ نظامی اظهار کرد که به مناسبت فرا رسیدن صدوپنجمین زادروز کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی برگزار شد.

چو ریونگ هائه می‌گوید، کشورش آماده است “جنگی کامل را با جنگی کامل پاسخ دهد.”

وی خطاب به آمریکا گفت: «ما آماده‌ایم، به هر حمله هسته‌ای با یک حمله اتمی به روش خودمان پاسخ گوییم.»

به گزارش رویترز، پس از آنکه آمریکا در واکنش به حمله شیمیایی در سوریه یک پایگاه هوایی این کشور رابا ۵۹ موشک هدف قرار داد، نگرانی در خصوص اقدامات احتمالی دونالد ترامپ در قبال کره شمالی افزایش یافته است.

آمریکا پیشتر هشدار داده بود که دوره «صبر استراتژیک» در قبال کره شمالی به پایان رسیده است.

با این حال، ونگ یی، وزیر خارجه چین روز جمعه گفته است: ما از طرف‌های درگیر می خواهیم تحریک و تهدید یکدیگر را متوقف کنند و اجازه ندهند که شرایط به مرحله‌ای غیرقابل برگشت و غیرقابل کنترل برسد.

به گزارش رویترز، با تشدید تنش بر سر کره شمالی، یک ناو گروه ضربتی آمریکا با هدایت ناو هواپیما بر«کارل وینسون» به شبه جزیره کره نزدیک شده است.

مدتی است که اظهارات تحریک‌کننده‌ کیم جونگ اون علیه غرب شدت پیدا کرده است. او تنها در سال گذشته دو ‌آزمایش هسته‌ای انجام داده است.

همزمان رهبری کره شمالی در حال توسعه موشک‌های دوربرد با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای است که احتمالا می‌توان با آن‌ها آمریکا را نشانه گرفت. این اقدام کره شمالی نقض چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به حساب می‌‌‌آید.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده به دلیل خطری که کره شمالی ایجاد کرده می‌خواهد “گزینه نظامی” را بررسی کند.

مایک پنس، معاون اول دونالد ترامپ سفری ۱۰ روزه را به آسیا آغاز کرده است. کاخ سفید هدف از این سفر را نشان‌دادن تعهد ایالات متحده به متحدان خود، از جمله کره جنوبی و ژاپن در برابر تهدید فزاینده کره شمالی توصیف کرده‌است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com