پس از واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه به قیمت ۱۸۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی، کارگران در اواخر سال ۹۵ چندین تجمع اعتراضی برپا کردند که در پی آن شش فعال کارگری بازداشت شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نعمت صادقی دادستان، کرمانشاه اعلام کرد ۶ کارگر که اواخر سال گذشته در جریان اعتراض به واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند. خبر دستگیری این کارگران برای نخستین بار همراه با خبر آزادی آن‌ها اعلام می‌شود. آن‌ها در پی اعتراضات اواخر سال ۹۵ در پالایشگاه کرمانشاه دستگیر شده‌اند.

رادیو زمانه در این خصوص نوشته است؛ سازمان خصوصی‌سازی روز ۲۶ دی اعلام کرده بود که بلوک ۶۰ درصدی سهام شرکت پالایش نفت کرمانشاه به ارزش نزدیک به ۱۸۰ میلیارد تومان واگذارشده است.

نمایندگان استان کرمانشاه خواستار حضور رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مجلس و توضیح شدند. آنان نامه‌ای نیز به روحانی رئیس‌جمهور نوشتند. در نامه ارزش کالاهای موجود در انبار پالایشگاه را ۶۰ میلیارد تومان- معادل یک سوم قیمت واگذار شده- برآورد کرده و نوشته‌اند که ۹۰ هزار هکتار زمین پالایشگاه که در بهترین نقطه کرمانشاه قرار دارد به جای ۳ میلیون تومان، ۵۰ هزار تومان برای هر متر مربع قیمت‌گذاری شده است.

در نامه آمده بود مجموع اموال و تجهیزات موجود به ارزش حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در قیمت‌گذاری پالایشگاه نادیده گرفته شده است.

امنیت شغلی

روز ۲۸ دی کارگران پالایشگاه در اعتراض به واگذاری پالایشگاه و از دست رفتن امنیت شغلی خود دست به اعتصاب زدند.  آنان به سرنوشت کارگران سایر کارخانه‌های کرمانشاه که به بخش خصوصی واگذار شده و کارگرانشان بیکار شده‌اند اشاره کرده و خواهان تضمین امنیت شغلی خود شدند.

کارگران مجدداً روز ۴ بهمن و همزمان با ورود خریدار و نمایندگان او به کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع ۵ ساعت طول کشید.

دادستان کرمانشاه که روز پنجشنبه ۲۴ قروردین در یک نشست خبری اعلام کرد کارگران بازداشت شده آزاد شده‌اند، در رابطه با اعتراضات کارگران پالایشگاه کرمانشاه گفت نگرانی‌های شغلی کارگران را درک می‌کند. اما به نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) او افزود: «اگر مطالباتی هست باید از روش قانونی پیگیری شود، در غیر اینصورت زمینه را برای استفاده افراد مغرض فراهم می‌کند.»

صادقی فزود از کارگران معترض تعهد گرفته شده است که «از روال قانونی مطالبه خود را پیگیری کنند» و ۶ نفری هم که دستگیر شده بودند آزاد شده‌اند.

او درباره سرنوشت واگذاری پالایشگاه گفت کمیسیونی در مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی در حال قیمت‌گذاری پالایشگاه و بررسی نحوه واگذاری پالایشگاه به بخش خصوصی هستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com