روژی کورد: پس از آنکه روز پنج‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ شمسی، شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا نام سهراب سلیمانی، مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران و معاون کنونی امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است، حمهوری اسلامی واکنش نشان داد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی؛ روز جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ شمسی، در رابطه با افزدون نام برادر قاسم سلیمانی به فهرست تحریمهای امریکا گفت: «این اقدامات و تحریم‌های یک‌جانبه و زورمدارانه بر اساس قطعنامه‌های مکرر سازمان ملل متحد اقدامی نامشروع و دارای آثار منفی بر بهره‌مندی حقوق بشر افراد است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین گفت: «در جهت اهداف سیاسی خاص دولت آمریکا» دانست.

بر اساس تحریم آمریکا، همه دارایی‌های سهراب سلیمانی در این کشور مسدود خواهد شد و مقامات قضایی آمریکا با شهروندان و یا شرکت‌هایی که با او معاملات اقتصادی کنند به موجب «قانون تحریم‌ ایران» برخورد قانونی خواهند کرد.

بهرام قاسمی این اقدام آمریکا را «تکراری» و «ناقض اصول مسلم حقوق بین‌الملل و حقوق بشر بین‌المللی و امری نامشروع و غیر قانونی» دانست.

او آمریکا را متهم به نقض حقوق بشر کرد و افزودن نام سهراب قاسمی به فهرست تحریم‌ها را در جهت «سرپوش نهادن بر معضلات حقوق بشری» در آمریکا و «به انحراف کشاندن افکار جهانیان» از نقض حقوق بشر توسط آمریکا عنوان کرد.

سهراب سلیمانی، برادی قاسم سلیمانی، مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران و معاون کنونی امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها است که به علت داشتن در نقض حقوق بشر به لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اضافه شد

سهراب سلیمانی کماکان از مقام‌های ارشد سازمان‌های زندان‌های ایران و مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران بوده است.

اکنون همه دارایی‌های سهراب سلیمانی در آمریکا مسدود خواهد شد و مقامات قضایی آمریکا با شهروندان و یا شرکت‌هایی که با او معاملات اقتصادی کنند به موجب «قانون تحریم‌ ایران» برخورد قانونی خواهند کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفته است تحریم سهراب سلیمان توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نقض برجام نیست؛ چراکه این تحریم بنا به «قانون تحریم‌ ایران» و ذیل تحریم‌های حقوق بشری مشروعیت قانونی دارد.

در بیانیه‌ای که شان اسپایسر در یک نشست خبری خواند، آمده: «تحریم‌ها علیه ناقضان حقوق بشر در زندان‌های ایران در زمانی وضع‌شده که ایران همچنان به بازداشت ناعادلانه اتباع خارجی از جمله شهروندان ایالات متحده آمریکا ادامه می‌دهد.»

در بیانیه‌ای هم که وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره این تحریم جدید منتشر کرده آمده که آمریکا همچنان اختیار دارد که تحریم‌های غیرهسته‌ای از جمله برای مقابله با حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشک‌های بالستیک، برهم زنی ثبات در منطقه و نقض حقوق بشر را ادامه دهد.

سهراب سلیمانی تا پیش از خرداد ماه ۱۳۹۵ مدیر زندان‌های تهران بود. او پس از خرداد ۱۳۹۵ به سمت سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها منصوب شد. قاسم سلیمانی پیش از برادرش به لیست تحریم‌ها اضافه شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)