روژی کورد: روسیه و ایران به آمریکا هشدار داده‌اند که اگر آمریکا از خط قرمز آنها در سوریه عبور کند قاطعانه پاسخ می‌دهند.

این تهدیدات پس از آن آغاز شد که وزیر دفاع انگلیس مدعی شد که مهار بشار اسد در دستان ولادیمیر پوتین میباشد.

به دنبال حمله موشکهای کروز به سوریه در واکنش به بمباران شیمیایی خان شیخون در اوایل هفته، متحدین پشتیبان رییس جمهور سوریه بشار اسد، بیانیه مشترک تهدید آمیزی در پاسخ به آن منتشر کردند و در این بیانیه بر “هر گونه نقض خط قرمز از جانب هر کس” تاکید کردند.

مرکز فرماندهی مشترک این گروه که شامل ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان است، اعلام کرد هر آنچه حمل بر تجاوز و عبور از خط قرمز ما از جانب آمریکا در سوریه ‌باشد. از این پس با پاسخ قاطعانه ما به هر گونه تجاوز یا نقض خطوط قرمز توسط هر کس روبرو خواهد شد و آمریکاییها می‌دانند که ما بخوبی توانایی پاسخ دادن را داریم.

پرزیدنت ترامپ گفت: حمله به پایگاه الشعیرات در نزدیکی حمص با ۶۰ موشک تاماهاک به نمایندگی تمام جهان بود. پایگاهی که بنا به گفته‌ها نیروهای سوری باحمله شیمیایی ارتباط داشتند و بیشتر از ۷۰ نفر از مردم کشته شد.

روز یکشنبه سر میشل فالون وزیر دفاع انگلیس گفت که مهار بشار اسد در دست پوتین است و ادعا کرد که مسکو در برابر مرگ شهروندان در خان شیخون باید پاسخگو باشد.

سرمیشل گفت که حمله زیر نظر آنها اتفاق افتاده بود و ولادیمیرپوتین حالا باید قول قبلی خود را گفته بود بشار اسد تمام سلاحهای شیمیایی را نابود کرده است، بیاد بیاورد.

کارشناسان ادعای روسیه را رد کرده‌اند که سلاحهای شیمیایی شورشیان دلیل این مرگها بوده است.

بریتانیا، فرانسه و آمریکا رژیم بشار اسد را به کشتار غیر نظامیان با گازهای سمی در خان شیخون متهم کردند اما دمشق ادعا کرد که ذخایر سمی به دنبال موافقتنامه بین‌اللملی ۲۰۱۳ نابود شد.

وزارت دفاع روسیه یک نسخه از تحرکات مشروع مورد ادعای نیروی هوایی سوریه علیه تروریسم منتشر کرد که یک انبار تولید گلوله‌های حاوی گازهای سمی را مورد حمله قرار داده‌اند که بنا به گفته‌ها این سلاحها به عراق فرستاده می‌شدند.

مرکز فرماندهی مشترک همچنین روز یکشنبه گفت: حمله‌های موشکی نمی‌تواند از رهایی سوریه جلوگیری کند و حضور نیروهای نظامی آمریکایی در شمال سوریه نشان دهنده یک اشغال غیر قانونی است.

ولادیمیر پوتین و حسن روحانی خواستار تحقیقات عینی در حمله شیمیایی به ادلب شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)