روژی کورد: وزارت امور خارجه ایران به گفته های تزرامی که در مصاحبه با روزنامه ریاض عربستان واکنش نشان داد و آنرا «تکراری و بی‌پایه و از سر ناشکیبایی و بی‌قراری» دانسته و گفته که «انگلیسی‌ها می‌خواهند منطقه همچنان دستخوش ناامنی و بی‌ثباتی مستمر باشد.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وازارت خارجه ایران، در واکنش به اظهارت تزرا می، نخست وزیر بریتانیا که گفته است “ریتانیا در برایر دخالت‌های ایران از کشورهای منطقه حمایت می‌کند”، گفت: «این نخستین بار نیست که نخست وزیر بریتانیا ناراستی و گفتار بی اصل و اساس را بر راستی ارجح می‌شمارد.»

ترزا می در پاسخ به این سوال که چطور باید با دخالت ایران در جهان عرب و حمایت آشکار این کشور از تروریسم در منطقه مبارزه کرد گفته بود: «ما درمورد اینکه ایران اقدامات و فعالیت‌هایی برای بی‌ثبات کردن منطقه، عراق و لبنان انجام می‌دهد و از حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند و نیروهای سپاه قدس را به سوریه اعدام کرده تا از رژیم بشار اسد حمایت کند، تردید نداریم.»

ترزا می تاکید کرده است که توافق هسته‌ای مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد و از این نظر نگرانی برخی از کشورهای منطقه وارد نیست.

ترزا می همچنین گفته که بریتانیا نگرانی کشورهای منطقه را از فعالیت‌های ایران درک می‌کند. او از ایران خواسته بود که نقشی سازنده در سوریه برعهده بگیرد و از مذاکرات ژنو که برای انتقال قدرت سیاسی انجام می‌شود، حمایت کند.

قاسمی گفته که فروش سلاح و ادوات به «متجاوزین» به ویژه در یمن با ادعاهای خانم می سازگاری و همخوانی ندارد و این اظهارات با هدف جلب رضایت و حمایت مالی برخی از کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

نخست وزیر بریتانیا از ایران خواسته بود که با احترام به استقلال، تمامیت ارضی و یکپارچگی یمن، برای حل بحران آن کشور تلاش کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که نخست وزیر بریتانیا چشم از تاریخ تحولات و اتفاقات دهه‌های اخیر فروبسته است. او در مقابل بریتانیا را متهم کرده که بخش عمده ای از نابسامانی، بی‌ثباتی و عقب‌ماندگی‌های این منطقه حاصل «سیاست‌های استعماری، توسعه‌طلبانه و بی‌عدالتی‌های» پیشینیان ترزا می و هم پیمانان این کشور است که در منطقه خاورمیانه جنگ ایجاد می‌کنند.

ترزا می گفته بود که با وجود بهبود روابط بریتانیا و ایران، این به آن معنا نیست که دولت بریتانیا این مسایل را نادیده می‌گیرد بلکه از این فرصت استفاده خواهد کرد تا نظر خود را به دولت جمهوری اسلامی منتقل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه، جمهوری اسلامی نقش ایران در کمک به تامین امنیت، آرامش و ثبات در منطقه را حساس و استراتژیک دانسته و گفته که این کشور با ترور و خشونت مبارزه می‌کند.

بهرام قاسمی، بریتانیا را به جمایت از تروریسم متهم کرده و گفته که بریتانیا و متحدانش به دلیل اینکه محاسبات‌شان درباره موفقیت گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه، تحقق نیافته ناراحتند و از عقب رانده شدن عناصر تروریستی چندان خشنود نیستند و به همین دلیل مایلند منطقه دستخوش ناامنی و بی‌ثباتی مزمن و مستمر باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)