مروفایتی: همچنان که در اخبار امروز مروفایتی آمده بود، روز سه شنبه 15 فروردین ماه 1396 شمسی، چهار تن  از شهروندان منطقه سرشیو مریوان بنامهای را حسن دل انگیز، فایق راوش ، ادریس راوند و مظهر معینی کارمند اداره منابع طبیعی، طی دو نوبت جداگانه از سوی نیروهای امنیتی این شهرستان دستگیر شده اند.

تصویری از این نشست

بنا بر اخبار وبسایت “ژینگوان” که اخبار محیط زیستی کوردستان را منتشر می نماید، پس از بدون نتیجه ماندن نشست نمایندگان مردم سرشیو و فعالین محطی زیست مریوان با مسئولین این شهر که به حضور اداره اطلاعات برگزار شده است، 3 تن دیگر از فعالین محیط زیست این شهرستان دستگیر شده اند.

اسامی این سه تن عبارت است از: شریف باجور، آراز حق پرست و هیوا منوچهری

اتهام این اشخاص اعتراض به انتقال زباله های شهرستان مریوان به “دره سماقان” و اعتراض به تصمیم شهرداری و فرمانداری این شهرستان اعلام شده است.

طی 19 روز گذشته اهالی منطقه سرشیو مریوان طی اقدامی دسته جمعی نسبت به تصمیم شهرداری و فرمانداری مریوان به انتقال زباله به این منطقه گردشگری، اعتراض نموده اند.

ساکنین این منطقه می گویند، تحت هیچ عنوان از این خواسته مدنی و مشروع خود، دست برنخواهند داشت.

روز شنبه 28 اسفندماه 1395 شمسی، حدود 20 تن از  اهالی روستاهای منطقه سرشیو مریوان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

بازداشت این تعداد در حالیست که آنها از سوی فرمانداری و جهت تشکیل جلسه دعوت شده بودند.

اسامی برخی از بازداشت شدگان که به مروفایتی ارسال شده است عبارتند از: ماموستا صلاح الدین دژاک امام جماعت گمارلنگ، ادریس راوند، کریم راوند،رحیم راوند، فایق رانین، احمد رانین، خلیفه جلال راوش، فایق راوش، حاجی فایق باتکاک شورای کانی کوزله، شریف داده شورای ماسیدر، شهرام رانین و مظهر معینی کارمند اداره محیط زیست.

طی مدت چند روز گذشته، اهالی این منطقه جهت اعتراض به تصمیم شهرداری و فرمانداری مریوان به انتقال زباله های شهر به این منطقه گردشگری اقدام به برگزاری تجمعات نارضایتی نموده بودند.

تداوم اعتراضات مردم سرشیو

مردم این منطقه اعلام نموده اند که به هر نحو ممکن از انتقال زباله های به این منطقه گردشگری ممانعت خواهند نمود.

تجمعات نارضایتی در محل دره سماقان، تجمع در جلوی شهرداری مریوان و نیز مراجعه به استانداری استان سنندج از سوی اهالی این منطقه و نیز طرفداران محیط زیست، تاکنون بی نتیجه باقی مانده و مسئولین دولتی اعلام نموده اند که تصمصم آنها قطعی است.

دره سماقان واقع در 2 کیلومتری روستای گمارلنگ را محل دپوی زباله شهرهای مریوان، سروآباد، برده رشه و کانی دینار اعلام کرده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)