روژی کورد: چاگای تزوریل، مدیرکل وزارت اطلاعات و امنیت اسرائیل، روز دوشنبه ۳ آوریل، با اشاره به نفوذ ایران در سوریه و ارتباط جمهوری اسلامی با گروه‌های شیعی در منطقه، نسبت به تشکیل یک “هلال شیعی” در خاورمیانه هشدار داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه از بیت‌المقدس، اظهارات این مقام بلندپایه دولت اسرئیل، بر نگرانی روزافزون این کشور درباره نقش دشمن بزرگش، ایران، در درگیری‌های کشور همسایه‌اش، سوریه، طی شش سال گذشته دلالت دارد.

تزوریل همچنین گفته است: “اگر ایران در بلندمدت در سوریه مستقر شود، این امر سرچشمه مداومی برای تنش با اکثریت سنی‌مذهب این کشور، همچنین دیگر کشورهای سنی‌مذهب و نیز اسرائیل خواهد بود.”

قبلا نیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، امروز پنجشنبه، ۱۹ اسفندماه ۱۹۳۹۵ شمسی،در دیدار با پوتین در کاخ کرملین، بار دیگر انجام فعالیت های تروریستی علیه تهران، را مطرح نموده و گفت: “امروز شیعه تندرو نه فقط ما بلکه منطقه و جهان را هدف گیری کرده است و اطمینان داریم همه می خواهیم از تهدید تروریسم اسلامی پیشگیری کنیم.”

به گزارش پایگاه خبری کاخ کرملین، نتانیاهو در ادامه سخنان خود گفت: “نمی خواهیم ترور شیعی به رهبری ایران جایگزین تروریسم سنی شود.”

رابطه اسرائیل و سوریه سال‌هاست که در وضعیت جنگی باقی مانده است. با این حال اسرائیل تلاش می‌کند که در جنگ داخلی سوریه دخالت نکند، اما تل‌آویو مسئولیت حملات هوایی علیه کاروان‌های حمل سلاح برای حزب الله لبنان در خاک سوریه را بر عهده گرفته است.

طی یک ماه اخیر، اسرائیل و سوریه، جدی‌ترین برخورد در این زمینه از سال ۲۰۱۱ تاکنون تجربه کردند. اسرائیل در خاک سوریه علیه حزب‌الله حملات هوایی انجام داد و ارتش بشار اسد نیز در واکنش به این حمله، یکی از هواپیماهای اسرائیلی را هدف گرفت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)