سیزده را به‌در کردید و از سبزه سبز کرده امسال خود راضی هستید؟ یا شاید وقت نکردید امسال سبزه خود را بسبزانید و با نیت نیک گره بزنید. جای نگرانی نیست. می‌توانید به چندین راه دیگر بخت خود را بخوانید. آن هم با بودن بیشتر در طبیعت و ریشه در آب کردن چند گیاهی که ممکن است حتی بیش‌تر از من و شما عمر کند و محلی برای بوس کنار نسل اینده بشود.

باغداری خوداموخته

برای مثال به راحتی می‌توانید نهالی یا درختی از خانواده بید مجنون‌ را پیدا کنید و با قیچی یا کاردک شاخه نازک آنرا ببرید و پس از کندن برگ‌های قسمت پایانی آن در آب بگذارید و دور جای روشن اما دور از نور مستقم خورشید نگه دارید. هر دو یا سه روز آب آن را تجدید کنید تا ریشه‌های نازک از آن بیرون بزند. ریشه‌ها به یک یا دو سانت که رسیدند وقت در خاک کردن آن است. اما خاک را باید مرطوب و تقریبا پرآب نگه دارید تا شاخه ریشه‌زده در آن محیط انس بگیرد.

آن وقت می‌توانید آنرا در همان جا و یا جای مناسب‌تری بنشانید و سهم خود را در افزایش اکسیژن و کاهش دادن کربن به جا بیارید با هر سال تکرار کردن این کار.
در این سایت بیش‌تر می توانید بخوانید در باره رستنی‌هایی که به آسانی تو از راه شاخه در آب کردن تکثیر کرد.

باغداری به شیوه ارزان

بهار رسیده و شاید بخواهید کاری برای باغچه یا کنار پنجره خود انجام دهید. راحت‌ترین راه برای این کار استفاده کردن بازمانده‌های پلاستیکی‌ست. برای مثال بطری‌های نوشابه. در این وبلاگ به ایده‌های بسیار نابی روبهرو شدم که دوست دارم بعضی‌ از آنها را انجام دهم.

اگر در یاد داشته باشید پدربزرگ یا مادربزرگ‌های ما منتظیر نمی‌ماند که مغازه محل‌مان کوزه یا گل جدیدی بیارد و آن وقت باغبانی کنند. هر جا مهمانی می‌رفتند با شاخه‌ای گل و نهال بر‌میگشتند که ریشه دوانند و در خاک بکارند. چرا ما این گونه نیستیم؟ شاید اعتماد خود را از دست داده‌ایم و یا فکر می کنیم که سر وکار داشتند با تبعیت تخصوص خاص می‌خواهد. به نظر من بیاید دست به کار بشویم و تلاش کنیم مثل گذشته‌گان خود فرهنگی بازیابی را گسترش دهیم.

دیدن این عکس‌ها که شبیه‌شان در شبکه‌های اجتماعی کم نیست امید ما را نیز تشویق کند که شوقی در خود پیدا کنیم و چند گل‌دان در منزل خود افزایش دهیم. یک آخر هفته را به خود اختصاص دهیم و تصور کنیم که مغازه‌ها همه بسته‌اند و با هر آنچه در دست‌رس داریم باغداری کنیم. سزده‌به‌در من این‌گونه گذشت و احساس کردم که باغچه‌ام هم از من راضی‌تر از قبل شد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)