روزهای اخیر برخی از مسئولین ایرانی به یک نماد تمسخر تبدیل شده‌اند. چراکه حکومت ایران از طریق وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ۱۵ شرکت آمریکایی که اکثر آنها در زمینه‌های امنیتی و تسلیحاتی فعالیت می‌کنند را مورد تحریم قرار داده است! این مساله، موجب شده تا بسیاری از شهروندان ایرانی با نگاهی تمسخرآمیز به حکومت حسن روحانی، بنگرند و برخی از کابران در صفحات اینترنتی خود گفتند که این تحریها جنبه‌ی تبلیغاتی دارد و هیچگونه ثمره‌ای برای ایران نخواهد داشت. چراکه هیچگونه تعامل فی‌مابین با شرکتهایی تحریم شده از سوی جمهوری اسلامی ایران به ویژه، رژیم تهران نه اینکه توانایی دستیابی به داراییهای این شرکتها را دارد و نه اینکه توانایی تحریم آنها را نیز خواهد داشت.

گویا در میان شرکتهای آمریکایی تحریم شده شرکت بینت تال، یونایتد تکنولوژی بروداکتس، آی تی تی کوربوریشان، رایثون، ری ماکس ریال استایت، ماجنوم ریسیرش ان، اوشکوش کوربوریشان، کهر ارمز و بیت سیتمز است.

اقدام حکومت ایران، مورد تمسخر بسیاری از ناظران و کارشناسان قرار گرفته است. چه بسا حکومت آمریکا هیچگونه اهمیتی یا عکس‌العملی از خود نشان نداده‌ و به نظر می‌رسد این اقدام حکومت ایران، کاملا فاقد ارزش است. گویا این حرکت، در واکنش به طرحی که دولت آمریکا برای افزایش تحریمها علیه سپاه پاسداران و قراردادن آن در لیست جهانی تروریسم بوده، انجام شده است. در این راستا، علاءالدین بروجردی، رئیس کمیته‌ی امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی ایران، گفته است که طرحی برای قراردادن ارتش و سازمان اطلاعات آمریکا در لیست تروریسم آنهم به دلیل حمایت آنها از گروههای تروریسم در سوریه، عراق، یمن و افغانستان به مجلس ارائه شده است. وی افزود: در اولین جلسات مجلس شورای اسلامی در سال جدید این طرح به تصویب خواهد رسید و گفت که عملا ایالات متحده آمریکا بزرگترین حامی تروریسم جهانی است و تصمیمات مهمی در قبال واشنگتن گرفته خواهد شد.

در واقع، جمهوری اسلامی ایران به خوبی می‌داند که اینگونه اقدامات هیچ تاثیری در روند کار این شرکتها نخواهد داشت و قراردادن شرکتهای خارجی از سوی رژیم ایران در لیست تروریسم یک اقدام خودسرانه و فاقد ارزش است و هدف تهران از اینگونه اقدامات تنها جنبه‌ی تبلیغاتی دارد تا نشان دهد رژیم جمهوری اسلامی ایران رژیمی است قوی و همچنان توانایی مقاومت در برابر تحریمهای جامعه‌ی جهانی را دارد. گفتنی است که دولت آمریکا کاملا عزم خود را جزم کرده تا تحریمهای بیشتری علیه رژیم تهران اعمال کند تا از این رو رهبران جمهوری اسلامی به خواسته‌های جامعه‌ی جهانی تن داده و سیاستهای خرابکارانه و مداخله‌جویانه‌ی خود را در منطقه به ویژه فعالیتهای تروریستی سپاه پاسداران را کاملا متوقف کنند.

واکنش رژیم ایران به تحریمهای جدید آمریکا که در ۱۲ مارس اعمال شده کاملا حساب نشده بوده و حجم ورشکستگی رژیم و حکومت ایران را به خوبی نشان داد. کما اینکه، ایران اقدامات اخیر آمریکا در خصوص تحریمهای یک جانبه که شامل شخصیتهای حقوقی و حقیقی بوده را محکوم کرد و این اقدام را برخلاف کنوانسیونهای بین‌المللی و توافق هسته‌ای (برجام) دانسته است. لذلک، تحریم شرکتهای آمریکا از سوی تهران، تنها برای حفظ حیثیت رژیم جمهوری اسلامی در منطقه است.

در همین راستا، به نظر می‌رسد که اقدامات صورت گرفته از سوی دولت آمریکا، رژیم ایران را به شدت مضطرب کرده تا مبادا سپاه پاسداران در لیست جهانی تروریسم قرار گیرد. زیرا قراردادن سپاه پاسداران در لیست سیاه، پیامدهای فراوانی در داخل ایران خواهد داشت. چراکه اکثر سرمایه‌گذاریهای کشور و اقتصاد ایران در دست سپاه پاسداران است و در صورت اعمال تحریم علیه این ارگان نظامی این بدین معنا است که تحریم علیه تمامی سطوح اقتصاد ایران خواهد بود. سپاه پاسداران رکن اصلی رژیم جمهوری اسلامی ایران است که همه­ی ارگانها و نهادهای دولتی زیر نظر سپاه پاسداران اداره می‌شوند. بنابراین، با قراردادن سپاه پاسداران در لیست جهانی تروریسم، یعنی کل رژیم جمهوری اسلامی در لیست تروریسم قرار داده شده و جامعه­ی جهانی باید برای سرنگونی این رژیم دست بکار شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)