تنشهای بین جمهوری اسلامی و ترکیه روزبروز بیشتر متشدد می شود، تنشهایی که بیشتر از اختلافات دو طرف بر سر مسائل سوریه منتج می شود و با عدم مشارکت دادن ایران در نشست سه جانبه ترکیه، امریکا و روسیه بر سر سوریه در آنکارا، شدت بیشتری گرفت و با یخنان مولود چاووش اوغلو در نشست مونیخ ۲۰۱۶ به اوج رسید تا جائیکه وزارت امور خارجه ایران به شهروندان ایرانی توصیه کرد به ترکیه مهاجرت نکنند و این کشور را متشنج و خطرناک توصیف کرد، توصیه ای که با واکنش تند سفیر ترکیه در ایران روبرو شد، وی خطاب به ایران گفت “چرا مردم را از سفر به سوریه و عراق برحذر نمی دارید؟”

روژی کورد: به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بهرام قاسمی روز یک‌شنبه، ششم فروردین، در واکنش به سخنان رئیس جمهوری ترکیه، مقامات این کشور را متهم کرد که «تلاش می‌کنند با متهم کردن دیگران و تکرار ادعاهای موهوم، سیاست‌های مداخله‌جویانه و توسعه‌طلبانه خود نسبت به همسایگان» خویش را «توجیه» کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز شنبه، پنجم فروردین، ایران را متهم کرد که در عراق سیاست‌های «نژادپرستانه» در پیش گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهام‌های اخیر رئیس جمهوری و نخست وزیر ترکیه به جمهوری اسلامی را «غیر قابل قبول و توجیه‌ناپذیر»، «بی‌اساس و مداخله‌گرایانه» و «بی‌ربط و نادرست» خواند.

بهرام قاسمی، سخنان رجب طیب اردوغان درباره ایران را «غیر قابل قبول و توجیه‌ناپذیر» خوانده و افزود که «متاسفانه اظهارات بی اساس و مداخله گرایانه و مشکل‌ساز مقامات ترکیه نسبت به همسایگان خود ادامه» دارد.

قاسمی ضمن توصیه به مقامات ترکیه برای «وارد نکردن مسائل انسان‌دوستانه در کشمکش های سیاسی» از آنان خواست «به حق حاکمیت کشورهای همسایه و خواست ملت‌های سوریه و عراق که دولت های منتخب خود را برگزیده اند، احترام بگذارند».

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین سخنان معاون نخست وزیر ترکیه مبنی بر حرکت سه میلیون از مهاجران ساکن ایران به سمت ترکیه و سپس اروپا را «بی‌ربط و نادرست» خواند.

وی اضافه کرد: «ترکیه باید از ایران بیاموزد که چگونه برای بیش از سه دهه میلیون‌ها مهاجر را در خود جای داده و هیچ گاه از این موضوع انسانی و بشردوستانه برای مقاصد و اهداف خاص و طراحی شده سیاسی علیه هیچ کشوری سوء استفاده نکرده است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شماره روز پنج‌شنبه، ۵ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی خود با  روزنامه ایران، از این دو کشور با عنوان کشورهای «مؤثر شکست‌خورده» نام برده و گفت که مقامات ترکیه «کم‌حافظه» و «قدرناشناس»اند و فراموش کرده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی هنگام کودتای تیرماه برای حمایت از آنان «تا صبح نخوابیدند».

جواد ظریف  ایران را «یک کنشگر تعیین‌کننده» و «موفق» در منطقه و ترکیه و عربستان سعودی را کشورهای «مؤثر شکست‌خورده»اند که سیاست‌هایشان در منطقه «به بن‌بست رسیده است» خواند که در قیاس با جمهوری اسلامی قدرتی ندارند»، اما «به امید جهت دادن به سیاست‌های ترامپ سروصدا می‌کنند».

قبلا نیز پس از درج مطلبی با عنوان ایران زیر ماسک تشیع به دنبال تشکیل(امپراطوری) جدید پارس” در یکی از مجلات ترکیه، سفیر ایران در ترکیه، موضع گیری نموده بود.

محمد ‌ابراهیم طاهریان، سفیر ایران در آنکارا، روز چهارشنبه اول دی ۱۳۹۵، به رسانه‌های ترکیه نسبت به «فضاسازی کاذب» علیه ایران و «تحریک افکار عمومی» در ترکیه هشدار داد.

طاهریان بدون اشاره بدون اینکه به این مطلب و مطالبی مشابه در مجلات و روزنامه های تریه اشاره نماید، به خبرگزاری تسنیم گفت: «فضای روانی» جامعه ترکیه در پی تحولات اخیر منطقه «تند» شده است که به گفته او، «توسعه و عدم‌کنترل این فضا می‌تواند بحران‌ساز شود.»

حسین مفتی‌اوغلو، سخنگوی وزارت  خارجه ترکیه نیز در پاسخ به همتای ایرانی‌اش با اشاره دو گردان «فاطمیون» و «زینبیه» از شیعیان افغان و پاکستانی مقیم ایران تشکیل شده اند گفته بود: «قابل درک و پذیرش نیست کشوری (ایران) که حتی از به میدان جنگ فرستادن پناهجویانی که به کشور آنها پناه برده‌اند، نیز دریغ نمی‌کند، دیگران را به مسئول بودن در ایجاد تنش و بی‌ثباتی در منطقه متهم می‌کند.»

سخنان مفتی اوغلو در جواب سخنان بهرام قاسمی عنوان شده است که روز گذشته، سیاستمداران ترکیه را به «رفتار و گفتار ناهنجار» متهم کرده بود و گفته بود ایران صبوری پیشه می‌کند. اکنون سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در مقام پاسخگویی برآمده و ایران را به تنش‌زایی در منطقه متهم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در ادامه پاسخ‌اش به همتای ایرانی‌اش، از ایران خواسته در سیاست‌های مداخله‌جویانه‌اش در خاورمیانه تجدید نظر کند: «اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مبنی بر اینکه سیاست‌های منطقه‌ای کشورش مورد ستایش قرار می‌گیرد و عادلانه ارزیابی می‌شود نیز در تناقض با شکایت‌ها و نگرانی‌های ابراز شده نسبت به این کشور در پلتفرم‌های بین‌المللی از قبیل سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی است. ایران باید به جای متهم کردن کشورهایی که از او انتقاد می‌کنند، گام‌های سازنده‌ای بردارد و سیاست‌های منطقه‌ای خود را مورد بازبینی قرار دهد.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)