روژی کورد: شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه‌ای اعلام کرد که تخریب عمدی میراث فرهنگی معادل «جنایت جنگی» است.

به گزارش دویچه وله انگلیسی، قطع‌نامه روز جمعه شورای امنیت در راستای تقویت حفاظت از آثار میراث فرهنگی است که جنگ‌های هزاره جدید آنها را تهدید می‌کنند. این قطع‌نامه اعلام می‌کند که تخریب‌گران عمدی میراث فرهنگی را می‌توان به دلیل ارتکاب جنایات جنگی تحت تعقیب قرار داد.

مقام‌های سازمان ملل همچنین نسبت به «پاکسازی فرهنگی» در خاورمیانه، آسیا و آفریقا هشدار داده‌اند.

قطع‌نامه شورای امنیت از کشورهای مختلف می‌خواهد تا تلاش‌های خود را برای محافظت از یادبودهای تاریخی و آثار باستانی در مناطق جنگی افزایش دهند. پیش از این اغلب تلاش‌های سازمان ملل برای محافظت از میراث فرهنگی به مبارزه با قاچاق این آثار معطوف می‌شد.

قطع‌نامه جمعه شورای امنیت خواهان همکاری‌های بیشتر بین‌المللی برای تحقیق درباره افراد و گروه‌های حمله‌کننده به میراث فرهنگی، آثار باستانی و سنگ‌نبشته‌ها و تعقیب قضایی آنها است.

این قطع‌نامه تأکید کرد که «حملات غیرقانونی به مکان‌ها و ساختمان‌های مرتبط با دین، آموزش، هنر، علم یا خیریه، یا یادبودهای تاریخی، می‌تواند تحت شرایط مشخص در قوانین بین‌المللی معادل جنایت جنگی تلقی شود و عدالت درباره عاملان این حمله‌ها باید اجرا گردد.»

ایرینا بوکووا، مدیر یونسکو این قطع‌نامه را «تاریخی» توصیف کرد و گفت که قطع‌نامه شورای امنیت نشان‌دهنده اهمیت میراث فرهنگی برای صلح و امنیت است.

او گفت که «میراث فرهنگی هویت است ــ حس تعلق است.»

بوکووا افزود که «تخریب عمدی میراث فرهنگی یک جنایت حنگی است؛ و به تاکتیکی جنگی بدل شده. تاکتیکی جنگی در یک استراتژی جهانی برای پاکسازی فرهنگی.»

با ظهور گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق و سوریه و تخریب آثار باستانی تمدن‌های کهن خاورمیانه در این دو کشور، از جمله خرابه‌های رومی در پالمیرا نیاز به محافظت از میراث فرهنگی در مناطق جنگی شدت گرفت.

جمهوری اسلامی نیز همواره کوشیده است تا میراث فرهنگی مناطق غیرفارس ایران را تخریب نماید. ، کاخ حمیدیه در احواز، برده کنته در مهاباد، پل میرزا رسول در میاندواب، تنها نمونه های از این دست می باشد.

اداره کل میراث فرهنگی که متولی و مسئول حمایت از آثار تاریخی است طی درخواستی از دفتر ثبت آثار تاریخی خواستار حذف کاخ حمیدیه از لیست آثار تاریخی شده است!

کاخ تاریخی حمیدیه، عمارت یکی از فرزندان شیخ خزعل و محل پذیرایی از مهمانان بوده است. این ساختمان از دو طبقه تشکیل شده و طبقه زیر زمینی که به دلیل استفاده از مصالحی که در بنا استفاده می‌شده در طول تابستان هوای مطبوع و خاصی دارد. این طبقه نیز مستقیما به تونل های زیر زمینی متصل می شود. طبقه همکف این کاخ، متاسفانه حدوداً طی ده سال اخیر سقف آن تخریب شده است.

عمارت حمیدیه روی یک تپه ساخته شده و در یک باغ شش هکتاری قرار دارد. طی سالهای گذشته بسیاری از درختان قدیمی و تنومند باغ عمارت حمیدیه به دست کارمندان اداره آب ، شهرداری و …. بریده شده اند. بخش های مختلف این بنای تاریخی در سالیان گذشته نیز شبانه مورد تعرض و تخریب واقع شده اند.

عمارت تاریخی حمیدیه از لحاظ قدمت به دوره ی شیخ خزعل باز می گردد و در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی به شماره ۳۹۸۰ثبت شد.

دوستداران میراث تاریخی و فرهنگی معتقدند که آثار تاریخی اقلیم احواز طی سالهای گذشته متعمدانه مورد تخریب قرار گرفته اند. در سال ۱۳۸۹ شمسی قصر شیخ خزعل در منطقه محمره که در سال ۱۳۷۹ به شماره ۲۸۴۵ در فهرست آثار ملی ثبت شده بود شبانه به وسیله بلدوزرهای سپاه پاسداران با خاک یکسان شد.

عمارت سرای عجم در مرکز اقلیم نیر هم اکنون با خطر تخریب مواجه است. این عمارت که قبل از این در سال ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۸۷۵ ثبت ملی شده بود به تازگی از فهرست آثار ملی خارج و در آستانه تخریب متعمدانه قرار دارد.

دوستداران میراث فرهنگی در اقلیم احواز معتقدند که در پشت پرده تخریب آثار تاریخی مناطق عرب نشین یک اراده سیاسی وجود دارد که خواهان محو هویت مردم عرب است.

تخریب قصر شیخ خزعل در محمره، تقاضای خروج کاخ حمیدیه و سرای عجم از فهرست آثار تاریخی، با همکاری و تبانی برخی افراد پشت پرده صورت می گیرد و یک دسیسه چینی بر ضد هویت تاریخی مردم عرب منطقه به شمار می رود.

دوشنبه گذشته نیز کشورهای متعددی از جمله فرانسه و عربستان سعودی در کنفرانسی در موزه لوور پاریس متعهد شدند که برای حفاظت از مکان‌ها و آثار میراث فرهنگی در معرض تهدید جنگ و حملات تروریستی، ۷۵.۵ میلیون دلار کمک مالی بپردازند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)