روژی کورد: ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سزامان ملل در ایران، علیرغم مخالفت شدید جمهوری اسلامی، بار دیگر تودید شد.

قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در جریان نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو که براساس آن ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران برای یکسال دیگر تمدید شد، تصویب شد.

این برای برای هفتمین سال متوالی است که ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران تمدید می شود.

کاظم غریب‌آبادی، معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه، ۲۳ اسفند، در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، سوئیس، بار دیگر اختصاص انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را «حاصل اقدام سیاسی و گزینشی شورای حقوق بشر» خواند و خواهان پایان بخشیدن به ماموریت وی شده بود.

پیش نویس قطعنامه را سوئد، آمریکا، مقدونیه و مولداوی ارائه کرده بودند که در نهایت با ۲۲ رای موافق، ۱۲ رای مخالف، ۱۳رای ممتنع به تصویب رسید.

در جلسه رای‌گیری، ایران این قطعنامه را «سیاسی و جانبداارنه» خواند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به این اقدام آنرا سایستی شکست خورده عنوان کرد و گفت: “معتقدیم پیگیری این سیاست تقابل آمیز و رویکرد مخرب و شکست خورده از طریق اعمال فشار به کشورهای دیگر در جلب حمایت از چنین قطعنامه های گزینشی و مغرضانه ای که با سوء استفاده از اهرم های مختلف سیاسی و اقتصادی صورت می پذیرد”.

قاسمی تصویب این قطعنامه و تمدید ماموریت گزارشگر ویژه برای ایران را فاقد وجاهیت، ضرورت و پشتوانه حرفه ای خوانده و گفت: “از نظر جمهوری اسلامی ایران و اکثر کشورهای عضو شورای حقوق بشر که از این قطعنامه در سطوح مختلف حمایت نکرده اند، این قطعنامه فاقد ضرورت، وجاهت و پشتوانه حرفه ای است؛ بنابراین اعتقاد راسخ داریم گزارشگری که با چنین پشتوانه ضعیف و آکنده از شبهات گوناگون به این سِمَت منصوب شده است، با مشکل اساسی در اصالت و مشروعیت خود مواجه است و طبعا نمی توان انتظار داشت تا ماموریت خود را بر اساس اصول مصرّح در شرح وظایف گزارشگران ویژه از جمله ضرورت رعایت استقلال، انصاف، بی طرفی و حرفه ای گری انجام دهد؛ این وضعیت تاسف بار را می توان در رفتار و عملکرد گزارشگر قبلی و جدید به روشنی مشاهده کرد.”

پس از آنکه روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی، نماینده ایران در سی و چهارمین اجلاس شورای حقوق بشرسازمان ملل، بار دیگر انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را «حاصل اقدام سیاسی و گزینشی شورای حقوق بشر» خواند و خواهان پایان بخشیدن به ماموریت وی شد، دهها نهاد حقوق بشری، طی بیانیه ای خواستار تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران شدند.

انتشار این نامه در حالیست که قرار است در جریان سی و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که پنجشنبه هفته آینده به پایان می رسد در زمینه تمدید ماموریت گزارشگر ایران رای گیری شود.

در بیانیه مشترک این ۴۱ سازمان حقوق بشری خطاب به اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، آمده است: از زمان تعیین گزارشگر ویژه در سال ۲۰۱۱، این موضوع ابزاری اساسی برای ترویج حقوق بشر در ایران بوده است. (گزارشگر ویژه ) نشان داده است که در معرض دید قرار دادن ابعاد وضعیت حقوق بشر در کشورموثر است و توانسته به بحث‌هادر خصوص قانون، نحوه اجرای آن و نقض حقوق بشر براساس استاندارهای بین المللی در داخل ایران دامن بزند.

در حال حاضر و با اتمام ماموریت احمد شهید، عاصمه جهانگیر سال گذشته جانشین احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)