روابط دیپلماتیک بین سعودیه و امریکا بعد از آغاز به کار دونالد ترامپ، به شدت در حال گسترش است، روابطی که چنان می نماید که محوریت آن برپایی ائتلافی منطقه ای بر ضد ایران است، ائتلافی که درصدد حذف ایران از معادلات منطقه و تضعیف دخالتهای ایران در امور کشورهای خاورمیانه می باشد.

روژی کورد: امروز پنجشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی که جهت شرکت در نشست وزرای کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش در پایتخت آمریکا است، با رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا، دیدار و گفتگو کرد.

این اولین دیدار دیپلماتهای ارشد دو کشور پس از روی کار آمدن دولت ترامپ است. روابط ریاض-واشنگتن در یکی دو سال آخر ریاست جمهوری باراک اوباما دچار تنش شد بود. یک مورد تنش، توافق هسته ای با ایران بود که ریاض آن را به دیده جهت گیری واشنگتن به سمت تهران مینگریست.

پیش از ملاقات پشت درهای بسته دو دیپلمات درباره نشست بین المللی علیه داعش در برابر خبرنگاران صحبت کردند.
رکس تیلرسون گفت همنظری کاملی در مورد شکست دادن داعش در داخل و خارج از میدان جنگ و سراسر جهان وجود دارد. آقای جبیر هم گفت هیچ دو کشوری مانند آمریکا و عربستان در مبارزه با تروریسم و داعش فعال نیستند.

پیش از این شاهزاده محمد بن سلمان، ولی ولیعهد سعودی، در واشنگتن در دیدار با جیمس ماتیس، وزیر دفاع و مقامات بلندپایه دولت دونالد ترامپ مسائل استراتژیک مورد علاقه دو کشور و از جمله جنگ با داعش و دخالت‌های ایران در منطقه و همچنین موضوع تسلیحات در خاورمیانه مورد گفتگو قرار گرفت.

عربستان نتیجه دیدار نائب ولیعهد خود با آقای ترامپ را شروعی جدید در روابط دو کشور میداند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه خود پس از دیدار ملیعهد سعودیه با ترامپ، اعلام کرده بود که شاهزاده محمد بن سلمان و ماتیس بر اهمیت روابط دوجانبه دفاعی تاکید کردند، و دو طرف در باره چگونگی مقابله با فعالیت‌های ایران و دخالت‌های این کشور در منطقه، و همکاری‌ها برای شکست داعش به بحث و گفتگو پرداختند.

در این دیدار که با حضور جوزف دانفورد، رییس ستاد ارتش، ار.اچ. مک مستر، مشاور امنیت ملی، دینا پاول، مشاور اقتصادی رییس جمهوری، استیفن بانون، مشاور ارشد کاخ سفید، و دیگر مقامات بلندپایه وزارت دفاع برگزار شد، تلاش‌ها برای مبارزه با داعش در منطقه مورد بحث قرار گرفت، و شاهزاده محمد بن سلمان گفت جنگ با داعش باید با کمک ایالات متحده آمریکا انجام شود.

شاهزاد محمد همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته بود که پادشاهی سعودی آماده اعزام نیرو به سوریه است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)