در مدت چند سال گذشته رژیم ایران به طور سیستماتیک و در اشکال مختلف دیگر ملیت‌ها و مذاهب را مورد توهین قرار داده است.

در برنامه‌‌های کودک و نوجوان شبکه‌ی دو، دست‌های پشت پرده‌ی برنامه یک الاغ را به لباس زنان کوردی مناطق موکریان ملبس نمودند و در نقش یک مادر در برنامه‌ی کلاه قرمزی ظاهر می‌شود.

بدون شک پوشاندن لباس زنان کورد بر تن عروسک الاغ و ظاهر نمودن آن در برنامه‌ی کودک و نوجوان، یک برنامه‌ی سیستماتیک و از قبل برنامه ریزی شده علیه شاکله‌های فرهنگی  و فرهنگ زن سالاری و مقام زنان ملت کورد است.

از دیگر سو نیز پوشاندن لباس زنان کورد بر تن عروسک یک الاغ و ظاهر نمودن آن در نقش یک مادر هنگامی به پرده نمایش می‌رود که فعالان و برگزار کنندگان جشن نوروزی پوشیدن لباس کردی را یک هویت ملی تلقی نموده‌اند.

همچنین پیشتر نیز عناصر دستگاه قضائی رژیم ایران یک فرد خاطی را در مریوان با لباس زنانه‌ی کورد سوار بر اتومبیل در خیابانها چرخاندند، عملی که واکنش تند فعالین کورد را در حوزه‌های مختلف در پی داشت.

فعالان حقوق زن و انجمن زنان مریوان، انجمن ادبی روستای نی و دانشجویان پیام نور مریوان اعلام کردند، این اقدام مراکز رژیم، توهین به شخصیت زنان بوده است.

توهین صدا و سیمای رژیم ایران و آن هم در برنامه‌ی کورد، اعتراضات گسترده‌ی فعلان کورد را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته است.

در حالیکه بعد فرهنگی و پایگاه اجتماعی زنان در کوردستان نسبت به دیگر مناطق، از جمله مرکز ایران رشد فرهنگی چشمگیری داشته، اما رژیم ایران با ترفندهای غیر اخلاقی در صدد توهین به ارزشها و بی احترامی به فرهنگ زن سالاری در جامعه است.

روز چهارشنبە ٢٩ مهرماه ١٣٩۴ مسابقە والیبال میان دو تیم “بانگ سرمایەی تهران” و تیم ” شهرداری ارومیە” در ورزشگاه “الغدیر” ارومیە برگزار گردید. یکی از اعضا خانوادە “فرهاد پیروت پور” بازیکن تیم شهرداری ارومیە و اهل مهاباد، کە لباس کردی بر تن داشت، هنگام حضور در جایگاه تماشاچیان  مورد توهین و ناسزای عناصر حکومتی قرار گرفت.

در مدت گذشته نیز تیم فوتبال بوکان نیز به دنبال پایان بازی فوتبال در هدان، از سوی عناصر اطلاعاتی و نظامی رژیم ایران مورد توهین و حمله قرار گرفتند.

در مدت یک دهه‌ی اخیر دهها بار عناصر حکومتی رژیم ایران، به فرهنگ و زبان ملیت‌های غیر فارس در ایران توهین کرده‌اند، امری که به شیوه‌ی سیاستماتیک توسط ارگانهای حکومتی در جریان است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)