روژی کورد: بر اساس گزارش رسانه‌های عربی از جمله وب‌سایت القدس با استناد به منابع معارضین سوری، جنگنده های اسرائیل در اولین ساعت بامداد چهارشنبه دوم فروردین ۹۶، هدف‌هایی را در ارتفاعات «قاسیون» در حومه شمال غرب دمشق، پایتخت سوریه، بمباران کردند.

ارتش اسرائیل و منابع رسمی سوریه در برابر این گزارش‌ها فعلا سکوت کرده اند.

طبق این گزارش‌ها، مواضع و رادارهای پدافند هوایی ارتش سوریه در شمار هدف‌هایی بود که اسرائیل به آنها حمله کرد.

در یکی از گزارش‌ها آمده است که مردم محل از صدای شدید انفجارها خبر داده اند.

به گزارش رسانه های عربی و اسرائیلی، اسرائیل روز یکشنبه ۲۹ اسفند با پهپادهایش به خودرویی در جنوب استان سوری قنیطره حمله کرد؛ این دومین حمله اسرائیل به سوریه در سه روز اخیر به شمار می رود.

بر اساس گزارش ها، راننده این خودرو، هدف حمله پهپادهای اسرائیلی بود.

رسانه های اسرائیلی این فرد را یاسر حسین السید، یکی از فرماندهان مرتبط با گروه حزب الله لبنان در بخش جولان معرفی کردند.

روز شبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی، نتانیاهو بر تداوم حمله به حزب الله تاکید کرده و گفته است: «سیاست ما تغییرناپذیر است. وقتی ببینیم که تلاشی برای ارسال سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله [لبنان] در حال انجام است، و ما در این زمینه اطلاعات و امکانات انجام عملیات را داریم، جلوی آن را می‌گیریم».

اما بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد،‌ گفت: واکنش پدافند هوایی کشورش علیه جنگنده های اسرائیلی در جریان حمله جمعه گذشته اسرائیل، «قواعد بازی را تغییر داده است.»

سوریه در بیانیه ای رسمی کشته شدن یاسر حسین السید در حمله پهپادهای اسرائیلی را تایید کرد ولی او را عضو نیروهای دفاع ملی سوریه در هنگ جولان این نیروها نامید.

روز یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ شمسی، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، ضمن تهدید سوریه به انهدام سامانه دفاع هوایی اش، از سوریه خواست از آتشباری هوایی به سوی جنگنده‌های اسرائیلی که برای حمله به سوریه اعزام می شوند، خودداری کند.

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، «اگر سوریه دوباره با پدافند هوایی خود جنگنده‌های اسرائیلی را به خطر بیندازد، اسرائیل تمامی سامانه دفاع هوایی سوریه را از بین می‌برد.»

به گزارش رسانه های اسرائیل، وی گفت: کشورش «هر زمان که لازم بداند به سوریه حمله خواهد کرد تا مانع از انتقال جنگ افزار برای حزب‌الله از خاک سوریه شود.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)