روژی کورد: با بالاگرفتن تنشهای بین ترکیه و کشورهای اروپایی از جمله آلمان، زیگمار گابریل، ویزر خارجه آلمان، روز شنبه، ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی، در گفت‌و‌گو با نشریه آلمانی «اشپیگل» گفت که اگر ترکیه به قوانین آلمان احترام نگذارد، اقدامات لازم علیه این کشور به اجرا در خواهد آمد.

او تأکید کرد که دولت ترکیه با زیرپا گذاشتن این قوانین، امکان نشر ایده‌های سیاسی خود را در خاک آلمان از دست داده‌است.

گابریل در ادامه گفت‌و‌گو با اشپیگل همچنین بیان کرد که ترکیه به واسطه اقدامات اخیرش از چشم‌انداز عضویت در اتحادیه اروپا بیش از هر زمانی دور شده است.

وزیر امور خارجه آلمان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را «غیرواقع‌گرایانه» خوانده‌است. در روزهای گذشته، دیگر دولتمردان آلمانی نیز چنین نظری را ابراز کرده‌اند.

مارتین شولتز، نامزد حزب سوسیال‌دموکراتیک آلمان برای دوره بعدی صدراعظمی به روزنامه «راینیشن پست» گفته بود که «در شرایط کنونی عضویت [ترکیه] در اتحادیه اروپا به طور کامل منتفی است.»

توماس اوپرمان، رئیس فراکسیون حزب سوسیال‌دموکراتیک آلمان در مجلس این کشور نیز گفته بود که باید در برابر اقدامات اردوغان موضع محکمی داشت و فرآیند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را «تا آینده نامعلومی» به تعویق انداخت.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به دنبال افزایش اختیارات خود از طریق تغییر قانون اساسی است. این تغییرات کمتر از یک‌ماه دیگر در ۱۶ آوریل به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد. به همین دلیل، دولت اردوغان به دنبال جذب آرای ترک‌تبارهای ساکن اروپا است و می‌خواهد تا به نفع رأی «آری» در این همه‌پرسی در کشورهای اروپایی تبلیغ کند.

اما آلمان، هلند و برخی دیگر از کشورهای اروپای غربی مانع سخنرانی مقام‌های ارشد آنکارا در میتینگ‌های عمومی کارزار «آری» در خاک خود شده‌اند. این اتفاق خشم اردوغان را به همراه داشته. او تا کنون چندین‌بار آلمانی‌ها و هلندی‌ها را با «نازی‌ها» مقایسه کرده‌است.

بر اساس آمارها، بیش از چهارمیلیون ترک‌تبار در آلمان زندگی می‌کنند که حدود پنج درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. در هلند نیز بیش از ۴۰۰ هزار ترک‌تبار اقامت دارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)