روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند، یکی از فعالان حقوق ال‌جی‌بی‌تی با پرچم رنگین‌کمان(نشان جامعه ال‌جی‌بی‌تی) در مرکز شهر اهواز راه‌پیمایی کرد. اینگونه اقدامات نشانه خشم و اعتراض جامعه همجنس‌گرا و ترنس‌جندر ایرانی به بی‌عدالتی و بی‌حقوقی آشکارحاکم است.

سازوکار قانون مجازات اسلامی اساسا همجنسگراستیز است و آن را جرم تلقی می‌کند. در قانون قدیمی که تا قبل از سال ۱۳۹۱ اجرا می‌شد گفته شده است: «هرگاه مساحقه(همجنسگرایی زنان) سه‌بار تکرار شود و بعد از هر بار حد جاری شود، در مرتبه چهارم حد آن قتل است». در قانون جدید از این قسمت سخنی به میان نیامده و مسکوت مانده اما آمده است: «هر‌گاه دو یا چند زن از روی شهوت و بدون ضرورت به‌ صورت برهنه زیر یک پوشش قرار گیرند، به مجازات تعزیری به ‌تناسب جرم و شخص مجرم تا ۹۹ ضربه شلاق محکوم می‌شوند و در صورت تکرار تعزیر، در مرتبه سوم و بالا‌تر به یک‌صد ضربه شلاق به ‌عنوان حد محکوم خواهند شد.» و جای دیگر آمده: «همجنس‌گرایی انسان مذکر در غیر از لواط و تفخیذ (رابطه جنسی بدون دخول) از قبیل تقبیل (بوسیدن) و ملامسه (لمس‌کردن) از روی شهوت موجب تعزیر به تناسب جرم و شخص مجرم تا ۷۴ ضربه شلاق است.» باید در نظر داشت مسکوت ماندن حکم اعدام برای مساحقه و تفخیذ در قانون جدید می‌تواند با نظر قاضی اجرایی شود.
به همه موارد قانونی، رفتار خشونت‌بار خانواده و اجتماع را نیز اضافه کنید. در برخی کشور‌ها به‌خصوص ایران هم‌جنس‌گرایان و ترنس‌جندر‌ها با این عنوان که موجب شرمساری و ننگ خانواده شده‌اند، ممکن است قربانی قتل‌های به اصطلاح “ناموسی” شوند. این افراد اشکال بسیار شدیدی از خشونت خانوادگی را در سنین بلوغ و به محض مواجه شدن با گرایش جنسی به هم‌جنس، تجربه می‌کنند.
نسخه پی‌دی‌اف گزارش«جنسیت ایکس» را از این‌جا بخوانید.
تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)