روژی کورد: بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ ایران که امروز دوشنبه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی اعلام شد، رشد جمعیت سال در ۱۳۹۵ نسبت به ۱۳۹۰ “صفر” می باشد.

بر اساس اطلاعات رئیس مرکز آمار ایران، نرخ رشد جمعیت کشور در سال ۱۳۹۵ به ۱،۲۴ درصد رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۰ نشان‌دهنده‌ی رشد صفر درصدی نرخ جمعیت کشور است.

امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران، طی نشست خبریِ اعلام نتایج کلی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ گفت: «کل جمعیت کشور در سال ۱۳۹۵ به ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ رسید که نسبت به سال ۱۳۹۰ نزدیک به ۴ میلیون و ۷۷۶ هزار نفر افزایش یافته است.»

به گفته‌ی پارسا، تعداد خانوار ایرانی نیز در سال ۱۳۹۵ ، به ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۳۵ رسیده که نسبت به سال ١٣٩٠، افزایشی ٣ میلیون خانواری را نشان می‌دهد.

کاهش نرخ رشد جمعیت طی سال‌های اخیر زنگ خطر سالمندی جمعیت ایران را به صدا درآورده است. در دهه ۶۰ نرخ رشد جمعیت در ایران ۳.۸ درصد بوده است که با اجرای سیاست کنترل جمعیت این آمار به ۱.۸ تا ۱.۴ درصد کاهش یافته است یعنی شاخص باروری به پائین‌ترین حد جانشینی (باروری کل پائین‌تر از ۲/۱ فرزند) رسیده است و امروزه به دلیل تمایل خانواده‌‌ها به تک فرزندی، کاهش باروری و عدم تمایل به ازدواج نرخ رشد جمعیت برای مسئولان کشوری نگران کننده شده است.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین گفت: “طبق اطلاعات آخرین سرشماری، تعداد خانوار شهری در سال جاری معادل ۱۸ میلیون و ۱۲۵ هزار بوده که نسبت به سال ۱۳۹۰ دو میلیون و ۶٩٨ هزار و ۶۴٠ خانوار افزایش داشته است.”

بنا به اظهارات پارسا، بُعد خانوار شهری در این میان که در سال ۱۳۹۰ معادل ۳،۵ درصد بوده، با کاهشی ۰،۲ درصدی در سال ۱۳۹۵ به ۳،۳ درصد رسیده است. بعد خانوار روستایی هم که در سال ۱۳۹۰ معادل ۳،۷ درصد بوده، با کاهشی ۰،۳ درصدی به ۳،۴ درصد رسیده است.

نسبت جنسی نیز در سال ۱۳۹۵ به ۱۰۳ رسیده و یک درصد از سال ۱۳۹۰ بیشتر شده است.

به گفته‌ی رئیس مرکز آمار ایران، در سال جاری شمار مردان در ایران ۴۰ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۴۴۲ و تعداد زنان ۳۹ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۲۸ بوده است. بر این اساس، شمار مردان در سال ۱۳۹۵ به نسبت سال ۱۳۹۰ افزایشی معادل ۲ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۷۳ نفر داشته و تعداد زنان نیز افزایشی معادل ۲ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۸۲۸ نفر را نشان می‌دهد.

امید علی پارسا در ادامه جمعیت ساکن در مناطق شهری ایران را معادل ۵۹ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۸۴۷ نفر عنوان کرد؛ آماری که به نسبت سال ۱۳۹۰ نشانگر افزایشی معادل ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۱۸۶ نفر است.

به گفته‌ی رئیس مرکز آمار ایران، جمعیت ساکن در نقاط روستایی کاهشی چشمگیر داشته است. در سال ۱۳۹۵ تنها جمعیتی معادل ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۶۲۵ نفر ساکن روستاها بوده‌اند؛ آماری که نسبت به سال ١٣٩٠ کاهشی معادل ٧٧٢ هزار و ٣٨٣ نفر را نشان می‌دهد.

پارسا همچنین افزود که نسبت روستانشینی در سال ۱۳۹۵ به معادل ۹،۲۵ درصد رسیده که کاهشی معادل ٢.٧ درصد نسبت به سال ١٣٩٠ را نشان می‌دهد.

پیشتر علی اکبر محزون، مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور درباره تغییرات جمعیت کشور پس از ابلاغ سیات‌های کلی جمعیت، گفته بود: نرخ رشد موالید در سال ۹۰ به ۱.۴ درصد، سال ۹۱ به ۲.۹ درصد، سال ۹۲ به ۳.۵ درصد، سال ۹۳ به ۴.۲ درصد رسید که پیش بینی می‌شد این آمار در سال ۹۴ نیز هم‌چنان رشد داشته باشد اما آمارها نشان می‌دهد نرخ رشد موالید در سال ۹۴ به ۲.۳ رسیده است.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور، با توجه به تمایل خانواده‌ها به تک فرزندی یا نداشتن فرزند که به عنوان یکی از تهدید‌های افزایش جمعیت است، گفت: ۱۹ درصد خانواده‌ها تک فرزند و ۱۴ درصد بدون فرزند هستند یعنی ۳۳ درصد از خانواده‌های ایرانی تک فرزند یا بدون فرزند هستند که باید برای رسیدن به اهداف سیاست‌های کلی جمعیت تمایل فرزندآوری و فرصت‌ها را در اختیار آنها قرار داد.

علی خامنه ای، در ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۳، سیاست‌های کلی جمعیت را که بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شد را ابلاغ کرده بود، در این سیاست‌ها بر جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری به صورت معقول و معتدل تاکید بسیار شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)