همه ساله در هشت مارس سال روز جهانی حقوق زنان، بحث احقاق حقوق زنان سرتیتر اخبار و رسانه ها می شود و در سراسر دنیا به ویژه در کشور های دمکراتیک این بحث ها جنبه اجتماعی پیدا می کند و زنان و فعالان حقوق زنان طي برپايي راهپيمايي هاي گسترده، نشست ها و كنفرانس ها در سراسر جهان، نابرابريِ حقوق فردي و اجتماعي بين زنان و مردان را از أركان اساسي برنامه ها و تلاش هاي خود قرار مي دهند و همواره مي كوشند تا ديدگان جهانيان را بر اين تبعيض جنسيتيِ روا داشته بر زن كه ريشه در تاريخ جامعه ها داشته، بگشايند.
كه البته در راستاي اهدافشان به موفقيت هاي برجسته و نظرگيرنده اي دست يافته اند. به عنوان نمونه خانم مركل صدراعظم آلمان، ترزامي نخست وزير بريتانيا و بسياران بسيار زنان فرهيخته و موثر و تأثيرگذار بر امور جهان.

حقوق زنان در سیاست های جاری ایران:

بر همگان روشن و اشکار است که زنان، اين نيمي از جمعيت جامعه ايران كه به حيث مسئوليت پذيري، برابر با مردان و در بسياري موارد فراتر از مردان در جامعه نقش داشته و فعال اند. ( زنان تنها سرپرست خانوار از خانواده جانبازان جنگ تحميلي گرفته تا….).
اما به رغم نقش موثر و تلاش هايشان، نحوه برخورد با زنان در زبان، فرهنگ، قوميت، قوانين خانواده، اقتصاد و… به عنوان معياري فراجنسيتي نبوده و همواره عامل تبعيض و بي عدالتي محسوب گشته، كه اين مهم بر اساس سياست گذاري هاي دو گانه(يك بآم و دو هوا بودن) نظام جمهوري اسلامي؛ از شيوه و اُسلوبِ سياست واحد فاصله داشته، به نحوي كه زنان را به جايگاهِ “زن بودن در محيط خانه” كشانده است.

در اين خصوص رهبر نظام اسلامي در سخنراني خود در سال (۱۳۹۱) گفت: ” زن بودن برای یک زن نقطه امتیاز است، یک نقطه افتخار است. این افتخار نیست برای زن که او را از محیط زنانه، از خصوصیات زنانه، از اخلاق زنانه دور کنیم ، خانه داری را، فرزند داری را، شوهر داری را ،ننگ او بحساب بیاوریم”

يا در دي ماه (۱۳۹۴) نادر قاضی پور،نماينده اصولگراي مجلس نهم، ضمن اعلام مخالفت خود با كانديداتوري زنان در انتخابات از آنان با سخيف ترين جمله ياد مي كند!؟

همچنين سخنان حسن روحاني ( رئيس دولت تدبير و كليد!) كه در هفته جاري ايراد كرده است: ” آن دوران سپری شد که زن فقط آشپزی و بچه‌داری کند که البته آنها هم در جای خودشان با اهمیت است. اما نمی شود وظایف زنان را به دورن خانه منحصر کرد.یک عده‌ای هستند که در برخی مسائل باید از آن حالت سنتی چند قرن پیش خارج شوند، خارج هم نشوند زن‌های قدرتمند ما آنها را به زور خارج می‌کنند”

البته به ياد داشته باشيم كه گفتار ايشان نيز همانند ديگر شعارهايش بيشتر جنبه تبليغات انتخاباتي دارد؛ زيرا تا زماني كه در جمهوري اسلامي مردسالار تفكر غالب مبتني بر ارجحيت ” منافع شخصي” بر ” منافع عمومي و همگان” باشد، عملكرد دولتمردان نظام ياد شده بر اساس انتفاع شخصي و خواست هاي درون قدرت خواهد بود.
زنان و انجمن های فمینیستی در ایران، اهداف و برنامه های خود را دنبال و پیگیری می کنند.

.

اهداف انجمن زنان ایران:

– مبارزه با تبعیض جنسیتی یا جنسیتگرایی

– دفاع از حقوق سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی

– ایجاد فرصت برابر برای زنان و دختران در آموزش و پرورش

– فرهنگ سازی وایجاد بستر و رشد فکری مردم در جامعه در خصوص حقوق زنان

– اشتغال زنان و دختران و پذیرش مدیریت کلان کشوری و سمت های سیاسی

عوامل و دلایل حضور زنان برای ایفای نقش موثر در جامعه:

– افزایش خودآگاهی زنان

– تلاش برای ایفای نقش موثر در جامعه

خودآگاهی زنان ایران:

– آگاهی از زن ستیز بودن جمهوری اسلامی و ایدئولوژی رسمی این حکومت که بر پایه زن ستیزی است،( حجاب اجباری و قانون حقوق خانواده و…)

– استقلال و میل به مستقل بودن زنان و طلب کردن خواست و نیاز های خود. ( تلاش برای حضور در ورزشگاه ها ، استقلال مالی و…)

– بهره گیری از تجربه زنان، در کشور های دمکراتیک و هم اندیشی و ارتباط موثر و کارآمد با سایر گروه های موفق زنان در سطح بین الملل. (شرکت در نشست ها و کنفرانس های بین المللی و ….)

– افزایش سطح علمی و تحصیلی، و کسب رتبه های بالای تحصیلی و میل و رغبت به آگاهی در قشر زنان. ( بالا بودن ظرفیت حضور در سطح دانشگاه ها، اخذ مدارک علمی معتبر در سطح دنیا و ..)

– رشد تکنولوژی و ارتباط زنان با رسانه ها و شبکه های اطلاع رسانی.

بر اين اساس و آنچه پيش گفته؛ زنان ايران همگام و همزمان با ديگر زنان در سراسر گيتي، از عمق مناسباتِ ظالمانه ي استثمار و سلطه اي كه در آن همراه با ساير اقشار مردم رنج مي كشند و تبعيضِ ” زن بودن ” را در سيستم فناتيك اسلامي همواره احساس مي كنند؛ همچنان مقتدر و استوار در ادامه ي اين روندِ پُر سنگلاخ به منظور كسب جايگاهي برابر با مردان در جامعه، روز جهاني زن را گرامي مي دارند.

 

دکتر نیره انصاری، حقوق دان، نویسنده و پژوهشگر

محمد قره باغی، خبرنگار، فعال سیاسی واجتماعی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)