بند چهار زندان اوین دارای چهار سالن است که زندانیانی با جرائم مالی در آن نگهداری می‌شود و همچنین به‌تازگی برخلاف اصل تفکیک جرائم محل نگهداری تعدادی از زندان سیاسی و عقیدتی نیز شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، زندانیان با جرائم مالی در بند چهار زندان اوین با پرداخت بخشی از هزینه‌های زندان و یا دادن پول به مسئولین از امکانات ویژه‌ای برای زندگی مانند وسایل لوکس برای تهیه غذا و امکانات تفریحی همچون دی‌وی‌دی بهره‌مند هستند.

از سوی دیگر، زندانیان سیاسی و عقیدتی در این بند حتی از بسیاری از امکانات همگانی ازجمله کلاس‌های آموزشی و کتابخانه محروم بوده و مسئولین بند توجه کمتری نسبت وضعیت این زندانیان دارند.

این درحالی است آیین‌نامه سازمان زندان‌ها بر لزوم شرایط یکسان برای تمامی زندانیان و عدم وجود اختلاف طبقاتی میان آنان تأکید دارد.

گفتنی است که یکی از سال‌های این بند سالن قرنطینه نام دارد که زندانیان تازه‌وارد برای مدتی در آن نگهداری می‌شوند؛ این سالن اخیراً به دنبال بسته شدن سلول‌های انفرادی در بندها، محلی برای شکنجه و تنبیه زندانیان سیاسی و عقیدتی نیز شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com