روژی کورد: اظهارات وزیر امور خارجه چین برای میانجیگری بین ایران و عربستان، واکنشهای متفاوتی را از سوی ایران و عربستان به دنبال داشته است.

وانگ یی، وزیر خارجه چین، روز چهارشنبه، ۱۲ اسفند، در حاشیه نشست سالانه خبری پارلمان چین، از ایران و عربستان به عنوان دوستان خوب چین نام برده و گفته بود که پکن در صورت نیاز آماده است برای رفع کدورت‌ها نقش ایفا کند.

سفیر عربستان سعودی در چین در گفت‌وگو با خبرگزاری شینهوا، آژانس رسمی خبری جمهوری خلق چین درباره تمایل وانگ ئی به میانجیگری برای حل اختلافات بین عربستان سعودی و ایران گفته است عربستان از تلاش چین برای ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه استقبال می‌کند اما ایران یک مورد استثنایی و فاجعه‌ای برای خاورمیانه است: « ایران تغییرناپذیر است و بر هیچ اساس و میانجیگری نمی‌توان با آن تعامل کرد. زیرا ایران تلاش می‌کند صلح اجتماعی بحرین را به خطر بیندازد و در یمن،‌ سوریه، عراق و لبنان مداخله می‌کند، بر چه اساسی می‌خواهید میانجیگری کنید؟»

سفارتخانه ایران در چین روز جمعه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ شمسی، طی بیانیه‌ای در عین حال اعلام کرد که اختلاف میان دو کشور همسایه «اصولا اختلاف نظر در دیدگاه‌ها، عملکرد و سیاست‌های اعلامی و اعمالی است».

سفیر چمهوری اسلامی در چین، ضمن تشکر از تلاش چین، سعودیه را به پشتیبانی از گروههای تروریستی متهم کرده و گفته است: “«به تمامی تلاش‌های سازنده» برای گفت‌وگو بین دو کشور «خوشامد» می‌گوید اما در عین حال مجددا عربستان سعودی را متهم کرده است که «با اتخاذ و اجرای سیاست‌های فرقه گرایانه، دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی و نیز حمایت مادی و معنوی از گروه‌های تروریستی و تکفیری، منطقه و جهان را بی ثبات و ناامن ساخته است».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)