(بیانیه کانون مبارزه با نژاد پرستی در ایران)
یکم: در اوایل مارس ۲۰۱۷ تلویزیون من و تو در برنامه ای با عنوان”بفرمایید شام” مردی را نشان داد که سر میز غذا، داستانی را در باره یک عرب برای سه زن تعریف می کرد. او ضمن صحبت خود گفت: ” لعنت بر این عرب ها، واقعا من چقدر متنفرم از این نسل عرب، هرجاییش.” سپس با ادامه داستان، افزود: ” کلا من با عرب مشکل دارم، عرب جماعت، خیلی ناسیونالیست ام نسبت بهشان”.
این سخنان جز عرب ستیزی و نفرت پراکنی علیه عرب ها معنای دیگری ندارد و مصداق بارز نژاد پرستی است که فیلم اش توسط تلویزیون من و تو نشان داده شده و شماری از مردم در ایران و بریتانیا و سایر نقاط جهان آن را مشاهده کرده اند.
این تلویزیون اگر دغدغه خاطر هیچ کس را نداشته باشد، دست کم باید نسبت به ملیون ها عرب هموطن خود در جنوب، جنوب غرب و سایر مناطق ایران – که این تلویزیون را مشاهده می کنند – احساس مسوولیت کند. اگر این توهین و اسائه ادب و تحریک به نفرت علیه عرب ها جزو سیاست های تلویزیون من و توست، موضوع دیگری است، اما اگر خطای موردی بوده، مسوولان آن باید در همان برنامه به طور رسمی از ساحت مردم عرب در ایران پوزش بخواهند و دامن خودرا از این گونه برخوردها پاک کنند.
اینان حتما می دانند که نفرت پراکنی و نژاد گرایی در بریتانیا ممنوع است و جرم به شمار می رود و تلویزیون من و تو مرتکب این جرم شده است. از این رو در صورت عدم عذرخواهی، کانون مبارزه با نژاد پرستی در ایران، حق خود می داند، موضوع را به مراجع قانونی و قضایی محول سازد.
دوم: در تاریخ دوشنبه ۶ مارس ۲۰۱۷ همایشی در دانشگاه بندرمعشور (ماهشهر) برگزار شد که پوستر آن، نمادی ضد عربی داشت. در این پوستر که چند روز قبل از همایش منتشر شد، مرد عربی را ترسیم کرده اند با عقال و چفیه ای نیمه قرمز و نیمه آبی با جمجمه ای شبیه جمجمه مرگ و تاج خاری بر سر. کنفرانس، نام “همایش بزرگ بیراهه” را یدک می کشید که به قول اصحاب پوستر باحضور شخصی به نام روستایی، “کارشناس شبکه تلویزیونی جهانی ولایت”، در سالن اجتماعات ساختمان زکریای رازی دانشگاه برگزار گردید.
سردمداران این کار با کمال گستاخی، توهین خود را در محیط علمی دانشگاه ودر دیار خود عرب ها انجام داده اند والبته با پشتیبانی “شبکه تلویزیونی ولایت” که کارشناس خودرا زیر این نماد توهین آمیز و عرب ستیز به بندر معشور فرستاده اند. اکنون در جمهوری اسلامی ایران هم نهادهای وابسته به ولایت و هم وابستگان به رییس جمهور اصولگرای پیشین و هم ناسیونالیست های سکولار ایرانی در مسابقه ای جنون آمیز در ضدیت با عرب ها، هم سخن شده اند وبر کوره نفرت و عرب ستیزی می دمند.
کانون مبارزه با نژاد پرستی در ایران هم صدا با دانشجویان عرب این دانشگاه، این اقدام مسوولان دانشگاه معشور را محکوم می کند.
بیانیه شماره ۳۴/۸/۳/۲۰۱۷

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)