بنیامین نتانیاهو، نخست‌‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ شمسی، با استناد به گزارش‌های منابع امنیتی کشورش درباره این عملیات‌ها گفته است که جمهوری اسلامی مسئول ۸۰ درصد از مشکلات امنیتی در اسرائیل است.

جروزلم پست از قول نتانیاهو نوشته است: «ما ترسی نداریم و مشغول قوی‌تر کردن خودمان هستیم.»

او این صحبت‌ها را در مراسم بزرگداشت یاد کشته‌شدگان بمب‌گذاری در سفارت اسرائیل در بوینس آیرس آرژانتین مطرح کرده است. مراسمی که از سوی وزارت امور خارجه اسرائیل، ۲۵ سال پس از این بمب‌گذاری برگزار شده و نتانیاهو در آن گفته است که از زمان این حمله در آرژانتین، اسرائیل بسیار قوی‌تر شده است.

۱۷ مارس سال ۱۹۹۲، بمبی در سفارت اسرائیل در بوینس آیرس منفجر شد. این جادثه ۲۹ کشته و ۲۴۲ مجروح داشت.

دو سال بعد، در روز ۱۸ جولای سال ۱۹۹۴ هم یک خودروی ون بمب‌گذاری‌شده به داخل مرکز یهودیان بوینس آیرس (ساختمان آمیا) رفت که به دنبال این حادثه ۸۵ نفر کشته و عده زیادی مجروح شدند.

نتانیاهو گفته است که از همان ابتدا مشخص بوده ایران پشت این بمب‌گذاری و مسئول آن است. بمب‌گذاری‌ای که منجر به کشته شدن ۲۹ نفر از جمله دیپلمات‌های اسرائیلی و زخمی شدن ۲۵۰ تن دیگر شد.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین گفت: “ایران مبتکر این حمله بوده و برنامه‌ریزی آن را برعهده داشته است و “حزب‌الله” که به هر آن‌چه [ایران] می‌گوید عمل می‌کند، آن را انجام داده است”.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)