روژی کورد: احمد خاتمی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تشکیل کمیته‌ای محرمانه در این مجلس برای انتخاب رهبر آینده جمهوری اسلامی اعلام کرد که کمیته تعیین رهبری در حال بررسی افراد صاحب صلاحیت برای این جایگاه است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا احمد خاتمی روز شنبه، ۱۴ اسفند، در یک نشست مطبوعاتی گفت که از ۲۰ سال پیش و براساس سخنان آیت الله خامنه‌ای، کمیته‌ای محرمانه در «کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی» مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب رهبر آینده جمهوری اسلامی تعیین شده است.

خاتمی با اعلام این‌که تنها آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر کنونی، می‌تواند به اطلاعات این کمیته دسترسی داشته باشد، گفت که اگر او بخواهد «اسامی این افراد در اختیارشان قرار خواهد گرفت.»

وی روز پنج‌شنبه، ۲۶ آذر ۹۴ نیز گفته بود که این کمیته «با رعایت رازداری» دربارهٔ «افراد در مظان رهبری» تحقیق و گزارش آن را به رهبر جمهوری اسلامی ارائه می‌کند.

به گفته آحمد خاتمی، آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این به اعضای مجلس خبرگان رهبری گفته بود که این مجلس «باید در آستین خود ۱۰ جایگزین رهبری داشته باشد».

وی با اشاره به اینکه تنها رهبر جمهوری اسلامی می‌تواند به اطلاعات این کمیته دسترسی داشته باشد افزود: «هیچ فرد دیگر حتی بنده، نه تنها دنبال آن نرفته‌ام بلکه نمی‌خواهم آن را پیگیری کنم تا مطالب محرمانه را ببینم».

پیش از این اعضای مجلس خبرگان رهبری اعلام کرده‌اند که گزارش‌های کمیسیون اصل ۱۰۷ قانون اساسی و تحقیق این مجلس محرمانه است و منتشر نمی‌شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز روز ۲۹ خرداد گفته بود که این کمیته «در مقطعی پس از مذاکره با چند صد نفر»، دو نفر را «به صورت سری» به عنوان گزینه رهبری آینده جمهوری اسلامی معرفی کرده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)