مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری و رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک می‌گوید که جمهوری اسلامی در خصوص حقوق کودک «به واسطه مجموع اقداماتی که در کشور انجام گرفته، پیوسته در دنیا مورد تقدیر قرار گرفته‌ و بسیاری از اقدامات کشور، الهام‌بخش و به عنوان مدل مطرح شده است. و کشور ما از لحاظ توجه به موضوع حقوق کودک جایگاه بسیار ممتازی دارد.»

این گفته‌های پورمحمدی تناقض آشکاری دارد با توصیه‌هایی که سال گذشته، کمیته حقوق کودک سازمان ملل پس از بررسی دقیق کارنامه جمهوری اسلامی در این زمینه کرده است.
به عنوان مثال، کمیته حقوق کودک سازمان ملل به دولت ایران توصیه کرد که قوانین را به گونه‌ای تغییر دهند که حق دختران زیر ۱۸ سال برای داشتن یا نداشتن حجاب به رسمیت شناخته شود. عالی‌ترین مرجع بین‌المللی در زمینه حقوق کودک در رای نهایی خود درباره وضعیت حقوق کودک در ایران که روز پنجشنبه ۱۵ بهمن در ژنو صادر شده، الزام رعایت حجاب اسلامی برای دختران در مدرسه را نقض آشکار تعهدات بین‌المللی دولت ایران براساس کنوانسیون حقوق کودک دانسته است. این کمیته همچنین از این‌که حجاب اجباری، دختران را در فضاهای ورزشی، تفریحی، هنری و فرهنگی در برخورداری از حقوق‌شان به شدت محروم می‌کند، ابراز نگرانی کرده است.
مواردی چون اعدام کودکان، بی‌توجهی و نبود قانون برای کودکانی که مورد خشونت و آزار‌های جنسی و جسمی قرار می‌گیرند، ازدواج کودکان، نبود فرصت یادگیری زبان مادری‌ برای کودکان اقلیت‌های اتنیکی، تبعیض و آزار و اذیت کودکان اقلیت‌های مذهبی وتبعیض و خشونت‌ خانگی و خشونت پلیس نسبت به نوجوانان جامعه ال‌جی‌بی‌تی در ایران، از سوی کمیته حقوق کودک نقض آشکار تعهدات بین‌المللی و کنوانسیون حقوق کودک از سوی جمهوری اسلامی است.
پورمحمدی در بخش دیگری از سخنانش گفته: «تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰هزار تن بنا به دلایل مختلف در مقطع ابتدایی از تحصیل محروم شده‌اند و‌ این عدد نسبت به کل جمعیت دانش‌آموزان زیاد نیست.» حتی اگر به آمار ارائه شده از سوی پورمحمدی اکتفا کنیم عادی جلوه دادن این رقم بسیار فاجعه‌بار خواهد بود.
با این همه ‌سؤال این‌جاست که چگونه شخصی را که به دلیل عهده‌دار بودن سمت‌های حساس و امنیتی، در سرکوب گسترده و سازمان‌یافته و کشتارهای فراقانونی زندانیان سیاسی و فعالان سیاسی مخالفان جمهوری اسلامی و قتل‌های فراقانونی روشنفکران و ترور و حذف رهبران اپوزسیون جمهوری اسلامی در خارج از ایران نقش داشته است به عنوان وزیر دادگستری و رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برگزیده‌ می‌شود؟

گزارش«سازمان ملل: ایران حق دختران باید برای داشتن یا نداشتن حجاب را به رسمیت بشناسد» را از این‌جا بخوانید.
گزارش«بیست سال وعده‌های تحقق‌نیافته: زمان آن رسیده که کودکان را در اولویت قرار دهیم» را از این‌جا بخوانید.
گزارش«پرونده ناقض حقوق بشر: مصطفی پورمحمدی» را از این‌جا بخوانید.
گزارش«سال گذشته بیش از یک هزار و ۵۰۰ دختربچه زیر ۱۵ سال در ایران مادر شدند» را از این‌جا بخوانید.
گزارش«تلاش‌های ۱۰ سازمان حقوق بشری برای احقاق حقوق کودکان در ایران» را از این‌جا بخوانید.
کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com