با گذشت بیش از چهل روز از فروریختن ساختمان پلاسکو هنوز هیچ شخص یا نهادی مسئول این حادثه معرفی نشده و عوامل بروز این فاجعه نیز شناسایی نشده‌اند. بیش از یک‌ماه از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب(ترکیبی از اعضای شورا، نمایندگان کسبه، آتش‌نشانان، خانواده آتش‌نشانان کشته‌شده و نهادهای بالادستی همچون سازمان نظام مهندسی و کارشناسان رسمی دادگستری) گذشته اما هنوز هیچ گزارشی منتشر و بررسی نشده و عملاً این کمیته راه به جایی نبرده است.

بعضی از کسبه پلاسکو همچنان مالباخته و آواره‌اند. کسبه پاساژ کویتی‌ها که به دستور دادستانی تخریب شده است در مقابل شورای شهر تهران تجمع کرده‌ و خواستار رسیدگی مسئولان شده‌اند اما هنوز پاسخی به خواسته‌های آنان داده نشده است. ضایعات پلاسکو در منطقه ۱۲ و در میان خانه‌های مسکونی انبار شده و با وجود اعتراضات مردمی و مطرح شدن این مسئله در مجلس شورای اسلامی هیچ پاسخ مشخصی داده نشده است.
تندگویان، نایب‌رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در مصاحبه‌ای با ایسنا با اشاره به حضور شهردار تهران برای ارائه گزارش پلاسکو گفت: «در ابتدای جلسه حضور قالیباف درخواست کردیم که سوالات جداگانه نوشته شود و شهردار به هر سوال به طور مشخص پاسخ دهد، اما این مهم رخ نداد و نهایتا قالیباف با یک شیوه بسیار بدی تقریبا به سؤال‌ها پاسخ نداد و فرافکنی را در دستور کار خود قرار داد و جلسه ای که برای ارائه توضیحات شهردار برگزار شد نیز بدون هیچ دستاوردی به پایان رسید.»
با وجود خلاءهای قانونی در باره نقش دستگاه‌ها در ایمنی شهری و روشن نشدن ابعاد و زوایای مختلف پلاسکو و وجود ابهامات در شناسایی و محاکمه مسئولان و عوامل بروز فاجعه امیدی نیست که ابعاد فاجعه پلاسکو و مواردی از این دست هیچ‌گاه روشن و در راستای پیشگیری از آن گامی برداشته شود.
کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com