روژی کورد: محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه نهم اسفند در میان خبرنگاران گفت: “به طور کلی پس از تغییرات دولت، بودجه سال ۹۶ در مقایسه با چهار سال پیش ۶۵ درصد رشد داشته است، رشد فصل مربوط به دفاعی امنیتی در بودجه سال آینده ۱۲۸ درصد می باشد”.

این مقام دولتی درباره افزایش ۱۲۸ درصدی بودجه دفاعی ایران گفت: «افزایش بودجه حوزه دفاعی نشان از آن دارد که دولت ضمن آنکه پشت میز مذاکره می‌نشیند معتقد به برخورداری از اقتدار ملی و اجرای دکترین بازدارندگی است.»

به گفته نوبخت، در میان دیگر فصول بودجه، فصل رفاه اجتماعی ۹۳ درصد رشد، فصل آموزش و تحقیقات ۱۱۶ درصد رشد، و بخش سلامت ۴۶ درصد رشد داشته است.

او با بیان اینکه هزینه‌های جاری دولت نیز ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، گفت که هزینه‌های جاری دفاعی ۸۶ درصد افزایش داشته است.

بخش اعظم بودجه نظامی و دفاعی ایران به دخالت نظامی ایران در کشورهایی مانند سوریه و عراق و حمایت مالی از گروههای تروریستی مانن حزب الله لبنان، القاعده و حوثی های یمن، اختصاص داده می شود.

محمدجواد ظریف صبح امروز دوشنبه ۲۴ آبانماه ۱۳۹۵ شمسی در اولین همایش بین‌المللی بحران‌های ژئوپلیتیک جهان اسلام که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، حزب الله را عامل امنیت ساز و قدرت آفرین در جهان اسلام برشمرد.

رهبر حزب‌الله لبنان، حسن نصرالله در یک نشست عمومی به محدودیت‌های مالی علیه این گروه اشاره کرد و گفته است٬ این محدودیت‌ها هیچ گونه تاثیری در روند وضعیت مالی حزب‌الله ندارد چون همه منابع مالی حزب‌الله نه از بانک‌ها بلکه از سوی ایران تامین می‌شود.
به گزارش سایت المنار، حسن نصرالله گفت این پول‌ها همان‌طور به دست ما می‌رسد که موشک‌هایی که با آن اسرائیل را تهدید می‌کنیم.

کمکهای مالی و نظامی آشکار جمهوری اسلامی ایران به خزب الله و دیگر گروههای تروریستی در حالیست که «قانون ممانعت از تامین مالی بین‌المللی حزب‌الله» ماه دسامبر گذشته در آمریکا به تصویب رسیده و همانند دیگر تصمیم‌های وزارت دارایی آمریکا به طور خودکار در لبنان اجرا می‌شود. آمریکا جنبش حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی می‌داند.

افزایش ۱۲۸ درصدی بودجه نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی به نظر می رسد به دلیل ترس از حمله خارجی باشد، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی‌زبان «دی ولت» گفته است: «وقتش رسیده که یک ائتلاف نظامی با قدرت‌های خاورمیانه علیه ایران تشکیل دهیم. دولت‌های سنی میانه‌رو مثل پادشاهی عربستان سعودی می‌دانند که اسرائیل، یهودیت یا حتی صهیونیسم بزرگ‌ترین خطر در خاورمیانه نیست.»

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، افزایشی ۵۴ میلیارد دلاری در بودجه دفاعی آینده ایالات متحده را پیشنهاد خواهد کرد که از محل صرفه‌جویی در برنامه‌های داخلی و کمک‌های خارجی تأمین می‌شود.

مسئولان امور بودجه کاخ سفید این اطلاعات را روز دوشنبه ۹ اسفند در جریان یک مکالمه تلفنی با خبرنگاران اعلام کردند ولی نخواستند که نام‌شان فاش شود. این مقام‌ها همچنین حاضر نشدند تا مکالمه‌های‌شان ضبط شود، این در حالی است که آقای ترامپ روز جمعه استفاده از منابع ناشناس از سوی رسانه‌ها را تقبیح کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)