افرادی که وزن طبیعی دارند دغدغه رژیم‌های لاغری را ندارند. چنین افرادی آیا برنامه غذایی خاصی را دنبال می‌کنند؟ پژوهشگران این موضوع و راه‌های افزایش کیفیت زندگی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

بررسی‌های جدید نشان‌گر آن است که افزایش کیفیت زندگی در تعادل وزن نقش بسزایی دارد.

بر اساس گزارشی که در مجله “جاما اینترنال مدیسین” منتشر شده است، پژوهشگران در آمریکا با تحقیق بر روی یک گروه ۲۱۸ نفری که متوسط سنی آنها ۳۸ سال بوده به این نتیجه دست یافته‌اند. همه داوطلبان از سلامت و وزنی متعادل برخوردار بودند و اضافه‌وزن نداشتند.

تیم “مرکز پژوهشی پنینگتن بیومدیکال” به سرپرستی کوبی مارتین، از میان ۱۰هزار متقاضی ۲۱۸ تن را انتخاب کرد که شاخص توده بدنی‌شان در حد فاصل طبیعی تا اضافه‌وزن قرار داشت. BMI یا شاخص توده بدنی معیاری است که با آن چاقی محک زده می‌شود.

شیوه تحقیق

داوطلبان به دو دسته تقسیم شدند. دسته اول یا “گروه رژیم” که شامل دوسوم داوطلبان می‌شد، باید در طول دو سال میزان کالری دریافتی روزانه خود را تا ۲۵ درصد کاهش می‌داد.

دسته دوم یا “گروه کنترل” که شامل یک‌سوم باقیمانده می‌شد می‌توانست تعذیه خود را مانند قبل دنبال کند.

علاوه بر آن داوطلبان پرسش‌نامه‌هایی دریافت کردند که باید آن را در سه نوبت پر می‌کردند: در آغاز تحقیقات، ۱۲ و ۲۴ ماه بعد. آن‌ها باید در این پرسش‌نامه‌ها کیفیت خواب و زندگی، روحیه و فعالیت جنسی خود را شرح می‌دادند.

پژوهشگران می‌دانستند که کاهش کالری دریافتی بر روی کسانی که به شدت اضافه‌وزن دارند تأثیری خوب خواهد داشت. آن چه که تا آن زمان در چنین ابعادی تحقیق نشده بود این بود که آیا کاهش کالری بر روی افرادی با وزن متعادل یا کسانی که اندکی چاقند نیز همین تأثیر را می‌گذارد.

نتایج در گروه اول رضایت‌بخش بود. به طور متوسط این گروه در طول دو سال ۶/ ۷ کیلوگرم وزن کم کرد. گروه دوم که رژیم غذایی خود را تغییر نداده بود اما در همین بازه زمانی به طور متوسط ۵/ ۰ کیلوگرم وزن کم کرد.

وزن کمتر، انرژی بیشتر، میل به سکس بیشتر

بررسی پاسخ به پرسش‌نامه‌ها نشان داد که در گروه اول که از رژیمی خاص برای کاهش کالری‌های دریافتی پیروی می‌کرد نتایج مثبتی به دست آمد. در این گروه بعد از دو سال نه تنها روحیه بهتر و تنش کم شد بلکه تمایل به سکس بالا رفت.

در حالی که در گروه دوم که رژیم همه‌چیزخواری سابق خود را داشت تغییرات قابل ملاحظه‌ای دیده نشد.

مشهودترین تأثیر سالم‌تر شدن عمومی گروه اول بود در حالی که در گروه دوم سلامت نه تنها بهتر نشد بلکه اندکی کاهش نیز یافت.

تنها در مردان گروه اول تأثیری بد مشاهده شد. ‌آن‌ها می‌گفتند بعد از رعایت این رژیم دوساله میزان تحریک‌پذیری جنسی‌شان کاهش یافته است. با این حال آن‌ها نیز مانند سایر هم‌‌گرو‌ه‌های خود گفتند که تمایل بیشتری به سکس و هماغوشی دارند.

جمع‌بندی نهایی

این کار تحقیقاتی نشان می‌دهد که دو سال کاهش کالری دریافتی حتی در کسانی که وزن طبیعی دارند نیز کیفیت زندگی و عملکرد جنسی را بهبود می‌بخشد.

نتایج این تحقیقات را با توجه به وسعت و ابعاد آن می‌توان معتبر شمرد. با وجود این ممکن است که این تحقیقات نقطه‌ضعف‌هایی نیز داشته باشد. برای نمونه می‌توان دلیل این که گروه اول روحیه بهتری پیدا کرد را تماس دائم آن‌ها با دانشمندان این تیم دانست.

اما بی‌تردید می‌توان گفت که نتیجه کلی این تحقیقات می‌تواند تکانه‌‌ای باشد برای کسانی که برای کاهش وزن خود به انگیزه‌ای نیاز دارند تا بتوانند در رژیم غذایی روزانه‌شان جای شکلات را با سیب عوض کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com