روژی کورد: امروز چهارشنبه ۴ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی، «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه طی کنفرانسی خبری در آنکارا گفت که دیدار دو رهبر در حاشیه اجلاس ناتو تقریبا قطعی است اما تلاش ها برای آن است که دیدار آنان تا قبل از همایش ناتو صورت گیرد.

اردوغان خواستار استرداد فتح الله گولن چهره اپوزیسیون ترکیه از آمریکا شد و دولت اوباما به این خواسته تن نداده است، ممکن است طی این دیدار مجددا این درخواست از سوی ترکیه طرح شود.

رئیس‌جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان و رئیس جمهور ایالات متحده ساعات آخر سه‌شنبه اوایل ماه فوریه ۲۰۱۷، اولین مکالماه تلفنی شان را با یکدیگر برقرار نمودند که مکالمه ای کاملا پیش‌بینی شده بود که در آن اردوغان انتظار داشت به رهبر جدید امریکا در مورد اهداف پنتاگون در مسلح کردن جنگجویان کورد در سوریه و همچنین استرداد سریع روحانی تبعیدی ترک، فتح‌الله گولن در پنسلوانیا و برگرداندنش به ترکیه به‌عنوان دشمن کشورش فشار بیاورد اما ترامپ ترجیحا می‌خواست موضوع را عوض کند.

پس از این تماس تلفنی بین ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با اردوغان،رئیس‌جمهوری ترکیه، اردواغان ، روز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۵۵ شمسی، سفر سه روزه منطقه‌ای خود را به سه کشور عربی بحرین، پادشاهی سعودی و قطر آغاز کرد.

تحلیگران معتقدند که این تماس و درخواست می‌تواند برای دولت مشکل‌ساز شود، و آزمایشی برای رابطه دوستانه مابین این دو مرد که برای ماهها با امید‌های زیاد و احترام متقابل پر شده است، باشد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای کوتاه گفت که آنها در مورد تعهد مشترکشان در مبارزه با تروریسم در تمامی اشکالش بحث نموده‌اند، همچنین ترامپ تصریح کرد که ایالات متحده از ترکیه به عنوان متحد استراتژیکش و نیز متحد ناتو، پشتیبانی می‌کند و به مشارکت ترکیه در کمپین مبارزه با داعش خوش‌آمد می‌گوید. در جریان کمپین انتخابات ریاست جمهوری امریکا، ترامپ به شکل کاملا واضح و روشنی به دست زدن اردوغان بە یک کودتای نافرجام اشاره کرد که باعث شوکه شدن ترکیه در تابستان گذشته شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)