مجله «موج لزبین» (The Lesbian Tide) در ابتدا به صورت یک خبرنامه وابسته به سازمان حقوق سیاسی مدنی لزبین «دختران بیلیتیس» (Daughters of Bilitis) منتشر می‌شد و سپس در سال ۱۹۷۲ میلادی با جدایی از آن گروه به عنوان یک مجله مستقل آغاز به کار کرد.

ژان کوردووا (Jeanne Córdova) موسس موج لزبین

هدف این مجله آن بود که با مجله ادووکیت (The Advocate) رقابت کند. همانطور که ادووکیت در آن زمان برای مخاطبان مرد گی می‌نوشت آن‌ها هم برای مخاطبان زن لزبین بنویسند. «موج لزبین» که به «موج» هم معروف بود کار خود را با ۱۰۰ خواننده آغاز کرد و در سال ۱۹۷۷، یعنی ظرف پنج سال فروش آن به ۳۰۰۰ نسخه رسید و در هشتاد کتاب‌فروشی قابل تهیه بود.

ژان کوردووا (Jeanne Córdova) نویسنده، فعال هدایت این مجله را به عهده داشت. موج لزبین اعتبار و خواننده‌های بین‌المللی یافت و به تقویت صدای جنبش لزبین فمنیست دهه هفتاد میلادی کمک کرد. کوردووا درباره کار خود می‌گوید:
«از تاسیس این دو [دختران بیلیتیس و موج لزبین] خیلی خوشحال بودم، می‌دانید، بخاطر اینکه با خودم گفتم: اوه لزبین‌های سیاسی بی‌نظیر! من نمی‌خواستم لزبینیسم من فقط حول محور سکشوالیته باشد. بیشتر از اینها سیاسی می‌دانستمش.»

موج لزبین و موسس آن کوردووا نقش مهمی در برگزاری تعدادی گردهم‌آیی‌های سیاسی از جمله کنفرانس لزبین‌ها در دانشگاه کالیفرنیا در سال ۱۹۷۳ داشتند.

در موج از موضوعات گسترده‌ای صحبت می‌شد؛ سیاست، آموزش، بوچ بودن، فم بودن، کورس موتورسیکلت، جنبش فمنیسم، موزیک لزبین، تفکیک لزبینیسم از ایده چندهمسری و غیره.

این مجله و موسس آن کوردووا نقش مهمی در برگزاری تعدادی گردهم‌آیی‌های سیاسی از جمله کنفرانس لزبین‌ها در دانشگاه کالیفرنیا در سال ۱۹۷۳ داشتند.

کوردووا موسس موج لزبین: «من نمی‌خواستم لزبینیسم من فقط حول محور سکشوالیته باشد. بیشتر از اینها سیاسی می‌دانستمش.»

موج با چالش‌های مالی فراوانی روبرو بود. در یک مقطع آن‌ها این پیام را برای خوانندگان ارسال کردند: «ما تماما ورشکسته‌ایم! پول بفرستید!». این مجله نهایتا در سال ۱۹۸۰ به کار خود پایان داد. در زیر گزارش موج لزبین از فستیوال موسیقی زنان در سن‌دیه‌گو در شماره نوامبر و دسامبر سال ۱۹۷۵ را می‌خوانید.

 

وبسایت شش‌رنگ:
http://6rang.org

صفحه فیسبوک شش‌رنگ:
https://www.facebook.com/6rang.Iran

کانال شش‌رنگ در تلگرام:
https://t.me/Iran6Rang

فضای اختصاصی شش‌رنگ در تریبون زمانه:
https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)