فایل صوتی

گفت نیکوتر تفحّص کن شب است
شخص‌ها در شب ز ناظر مُحجَب است
شب غلط بنماید و مُبدَل بسی
دیدِ صایب شب ندارد هر کسی‌
هم شب و هم ابر و هم باران ژرف
این سه تاریکی غلط آرد شگرف‌
مثنوی معنوی؛ دفتر سوم

اواخر دی ماه سال ۱۳۵۷، کمی قبل از خروج اعلیحضرت همایونی از ایران، در شورای امنیت ملی، نشستی با حضور دکتر شاپور بختیار، امرای ارتش از جمله ارتشبد عباس قره باغی، سپهبد ناصر مقدم، سپهبد مهدی رحیمی و..همچنین احمد میرفندرسکی وزیر خارجه و… تشکیل شد و مسائل مهمی مورد بحث قرار گرفت.
گفته می‌شود ارتشبد جعفر شفقت، سپهبد عبدالعلی بدره‌ای، سپهبد امیرحسین ربیعی، دریارسالار کمال الدین حبیب‌اللهی، سپهبد احمدعلی محققی، سپهبد عبدالله خواجه‌نوری، سرلشکر پرویز امینی افشار، هم در آن نشست حضور داشته‌اند.
ابتدا دکتر شاهپور بختیار توضیحاتی در باره خروج شاه و مخالفت دکتر غلامحسین صدیقی می‌دهند. سپس ارتشبد قره باغی وارد بحث شده، به صراحت می‌گوید که احساس خطر می‌کند بویژه که دست و بال ارتش بسته و در حالت تدافعی است. وزیر خارجه مسأله فساد در ارتش را پیش می‌کشد که قره باغی و ناصر مقدم رد می‌کنند. کمی بعد موضوع سینما رکس عنوان می‌شود و قره باغی در این مورد توضیحات مهمی می‌دهد و دوباره مطرح می‌کند که ارتش نمی‌داند چه کند. استقلال کشور در خطر است و فرماندهان احساس نارضایتی می‌کنند.
نحست وزیر با اشاره به اینکه آیت‌الله خمینی اگر بیاید بعد از مدتی کوتاه توسط خود آخوندها دفع می‌شود، در مورد روز «ر» یعنی رفتن شاه از ایران که در نوار، «تشریف فرمایی اعلیحضرت» گفته می‌شود، با حضار صحبت می‌کند. تظاهرات روز اریعین نیز بحث می‌شود. اربعین پیش رو در روز جمعه. شاهپور بختیار در مورد تظاهرکنندگان می‌گوید با یک دسته مدارا کنیم آن یکی را بکوبیم، سپس بیاییم سروقت اولی و او را هم از میدان به در کنیم. ایشان کوشش می‌کند فرماندهان را متقاعد کند که اغتشاش را تا حدی باید تحمل کرد مگر اینکه شرایط خاصی پیش بیاید.
البته یک جا می‌گوید اگر مخالفین به مراکز حساس حمله کردند و خشونت را از حد گذراندند، آنها را ببندید به مسلسل و هر قدر می‌خواهید بزنید…
بیشتر کسانیکه در آن نشست حضور داشتند سر بر خاک نهاده‌اند. عباس قره باغی، کمال الدین حبیب‌اللهی و میر فندرسکی در غربت درگذشتند. ناصر مقدم، مهدی رحیمی، جعفر شفقت، عبدالعلی بدره‌ای، امیرحسین ربیعی، عبدالله خواجه‌نوری، پرویز امینی افشار، به گلوله بسته شدند و دکتر شاهپور بختیار کارد آجین شد. دو نفر از کسانیکه در آن نشست در موردشان صحبت شد – آیت‌الله خمینی و اعلیحضرت همایونی – نیز به میهمانی خاک رفته‌اند.


صفحه غبارزدایی از آینه‌ها
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=ghobarzodai

سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)