به گزارش خبرگزاری بهایی نیوز سپنا شادابی شهروند بهایی ساکن کرمانشاه به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه ” واحد صحنه” اخراج شد.

بنابرگزارش مجموعه خبری بهایی نیوز به نقل از منابع مطلع” این دانشجوی محروم از تحصیل پس از گذراندن ۱۰۴ واحد و اتمام امتحانات به دفتر حراست کل دانشگاه مرکز استان، احضار شد و مسئول حراست این مرکز پس از دریافت کار دانشجویی این شهروند بهایی از او سوال کرد که آیا شما بهایی هستید و این دانشجو به آنها می گوید که” بله بهایی هستم” و رئیس حراست به آقای شادابی می گوید که از طرف مقامات قانونی به بنده ابلاغ گردیده ضمن دعوت ، به شما اطلاع دهم که طبق مصوبه شورای انقلاب فرهنگی ، به دلیل بهایی بودن مجاز به تحصیل در دانشگاه نمی باشید . ”
این دانشجوی محروم از تحصیل بهایی یک روز پس از دعوت شدن به دفتر حراست دانشگاه دیگر اجازه ورود به سایت دانشجویی خود را نداشت و سایت دانشجوی وی مسدود شد.

سپنا شادابی دانشجوی مهندسی معماری بود که در تاریخ مهرماه ۱۳۹۳ وارد دانشگاه شد و در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۵ از دانشگاه اخراج شد.

طی ماه اخیر بیش از ۲۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی در دانشگاه مختلف کشور به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شده اند.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.
بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.
محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)