پناهجویانی که تقاضای آنها ردشده با سرعت بیشتری از آلمان اخراج می‌شوند. به دستور آنگلا مرکل مراکزی در سراسر آلمان ایجاد خواهد شد تا این دسته از پناهجویان را هر چه سریع‌تر بازگردانند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، تصمیم خود را مبنی بر بازگرداندن پناهجویانی که با تقاضای پناهندگی آنها موافقت نشده، به مرحله عملی نزدیک می‌کند.

به گزارش اشپیگل آنلاین، خانم مرکل قصد دارد روز پنجشنبه (۹ فوریه) برنامه‌ای را شامل ۱۶ ماده به تصویب نخست وزیران ایالات برساند. هدف برنامه اخراج پناهجویان ردشده به میزان بیشتر و سریعتر است.

در گزارش گفته می‌شود که در ماه‌های آینده تقاضای پناهندگی عده پرشماری از افراد رد خواهد شد. دولت از ادارات و نهادهای سراسر کشور می‌خواهد که در سال جاری ۲۰۱۷ برای بازگشت دادن عده زیادی از پناهجویان همکاری کنند.

“مراکز بازگشت”

در سه ماه آینده در برلین یک “مرکز مشترک برای بازگشت پناهجویان” زیر نظارت وزارت کشور آلمان شکل می‌گیرد. نقش این مرکز هماهنگی اقدامات مربوط به دیپورت کردن پناهجویان است. همین مرکز اوراق و اسناد لازم برای دیپورت شدن افراد را فراهم خواهد کرد.

در مرحله بعدی تمام پناهجویان چند هفته پیش از اخراج از آلمان در “اقامتگاه‌های بازگشت مرکزی” اسکان داده می‌شوند تا به نوبت از کشور خارج شوند.

مقابله با “خطر تروریسم”

به دنبال حادثه تروریستی در بازار کریسمس برلین، دولت فدرال قصد دارد پناهجویان مشکوک به فعالیت تروریستی را هرچه سریعتر از کشور اخراج کند. به اداره مهاجرت اجازه داده می‌شود که برای کشف هویت واقعی افراد، تلفن‌های همراه آنها را کنترل کند.

مراکز درمانی باید به پرونده پزشکی افراد سریعتر و با هدف “احراز آمادگی جسمی” آنها برای دیپورت شدن، رسیدگی کنند.

تشویق خروج داوطلبانه

دولت با کمک مالی از خروج داوطلبانه افرادی که شانسی برای پناهندگی در آلمان ندارند، حمایت می‌کند. افرادی که زودتر تصمیم به خروج بگیرند، اعانه مالی بیشتری دریافت می‌کنند. برای این منظور ۹۰ میلیون یورو، حدود صد میلیون دلار، بودجه در نظر گرفته شده است

هنوز روشن نیست که کدام ایالت‌ها با برنامه‌ی ۱۶ماده‌ای صدراعظم موافقت می‌کنند. به تازگی برخی از ایالت‌هایی که احزاب سبز یا قرمز (سوسیال دموکرات و چپ) اداره آنها را در دست دارند، با اخراج فله‌ای پناهجویان مخالفت کردند.

برای نمونه تا کنون ۵ ایالت در آلمان با اخراج پناهجویان تبعه افغانستان به منطقه ناامن هندوکش مخالفت کرده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)