رکس تیلرسون نامزد  دونالد ترامپ برای وزیر خارجه در جلسه تاییدش، نپذیرفت که عربستان سعودی را ناقض حقوق بشر بنامد – حتی اگرچه گروه های جهانی حقوق بشر و خود ترامپ از سابقه این کشور انتقاد نمودند.

واشنگتن پست گزارش می دهد زمانی که مارکو روبیو، مدیر عامل اکسون موبایل از  فلوریدا در مورد جلسه تایید روابط خارجی  سنا سوال پرسید و تیلرسون در پاسخ به او گفت :”هنگامی که شما کسی را برمی گزینید یا به او برچسب می زنید، این موثرین ترین راه برای این است که پیشرفت قادر به انجام در عربستان سعودی باشد.”

شاید راه های موثرتری برای پیش بردن این برنامه وجود دارد، اما این تردیدناپذیر است که عربستان سعودی دارای یک سابقه ضعیف در مورد حقوق افراد  دگرباش، زنان و هرکسی است که به تفسیر فوق محافظه کارانه حاکم خانواده در اسلام وفادار نیست.

دیدبان حقوق بشر در گزارش ٢٠١۶ خود درباره این کشور اعلام کرد :”عربستان سعودی هیچ قانون نوشتاری درباره  گرایش جنسی یا  هویت جنسیتی ندارد، اما قاضی ها از قانون اساسی اصلاح نشده اسلام استفاده می کنند تا افرادی که مشکوک به ارتکاب به  همجنسگرایی یا دیگر اعمال غیراخلاقی و زشت رفتار می شوند را تحریم کنند.”

“اگر چنین رفتارهایی در اینترنت رخ دهد، قاضی ها و دادستان ها از مقررات مبهم و غیر معلوم قانون ضد جرم های اینترنتی این کشور استفاده می کنند که فعالیت اینترنتی که از نظم عمومی، ارزش های مذهبی تخطی می کنند را جرم می شناسد، عربستان سعودی در سال ٢٠١۴ مردی را به دلیل داشتن عکس های برهنه خودش در گوشی اش و به اشتراک گذاشتن آنها در اینترنت با دیگران مردان به سه سال زندان محکوم نمود.

یک دادگاه تجدید نظر این حکم را در سال ٢٠١۵ تایید نمود. همچنین در سال ٢٠١۵، یک مسئول مدرسه عربستان سعودی برای رنگ کردن ساختمان مدرسه به رنگ های  رنگین کمان به دلیل وابستگی با  حقوق دگرباشان به زندان فرستاده و جریمه شد.

اختیار و آزادی عمل قاضی ها برای اجرا کردن قانون اسلامی، که به عنوان قانون شریعت شناخته شده، به آنها اجازه می دهد که مجازات مرگ را برای  همجنسگرایی تحمیل کنند، برطبق یک گزارش وزارت کشور در سال ٢٠١۵ از عربستان سعودی، گرچه اطلاعات کمی وجود دارد که نشان می دهد مجازات مرگ استفاده شده است.

در آخرین مناظره با  هیلاری کلینتون، کاندیدای  دموکرات، ترامپ در طول کمپین ریاست جمهوری بنیاد کلینتون را برای پذیرش کمک های مالی از دولت عربستان سعودی محکوم نمود.

ترامپ درباره این بنیاد که توسط کلینتون و شوهرش،  بیل کلینتون رییس جمهور پیشین  ایالات متحده اداره می شود گفت :”این یک شرکت جنایی است. عربستان سعودی،  قطر و تمامی این کشورها ٢۵ میلیون دلار پرداخت نمودند. آیا شما درباره زنان و  حقوق زنان صحبت می کنید؟ افرادی وجود دارند که همجنسگرایان را از کسب و کار و ساختمان ها به زور بیرون می اندازند.

افرادی وجود که زنان را می کشند و وحشتناک با زنان رفتار می کنند. و شما هنوز پولشان را می گیرید.”

سایت ادوکیت پس از این مناظره در ماه اکتبر گزارش داد : “البته،  ترامپ حقیقت را کش داد و تمامی نقاط ظریف و دقیق را در توصیفش از بنیاد کلینتون و اعمالش دست داد. این کمک های مالی مدت ها پیش انجام شدند، و مشخص نیست که دولت این کشور مجازات مرگ را در مورد همجنسگرایان تحمیل نموده است. انداختن افراد  همجنسگرا یا کسانی که باور داشتند همجنسگرا هستند از بالای ساختمان ها کار گروه تروریستی  داعش است که در  عراق و  سوریه فعالیت می کند. هنوز، عربستان سعودی جایی که ترامپ کسب و کار انجام می دهد می تواند کارهای زیادی انجام دهد تا رفتارش با افراد  دگرباش و زنان را بهبود بخشد، زنانی که ممنوع است رانندگی کنند و باید یک خویشاوند مرد یا اجازه قیم داشته باشند تا ازدواج کند، سفر کند، پاسپورت بگیرد و به کالج برود یا حقوق اساسی دیگر بسیاری را انجام دهد و  اسلام تنها دین به رسمیت شناخته شده این کشور است، دیگر ادیان ممکن نیست که خدمات عمومی برگزار کنند، و شهروندانی که به شکل متفاوتی از اسلام عمل می کنند که توسط دولت سعودی تحریم شده با  تبعیض روبرو می شوند.

ترجمه تخصصی برای دارما و مارتیا: احسان پارسی

ما همه جا هستیم، آزاد و برابر

فیس بوک ما:

‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia

وب سایت ما:

‏http://dharmamartia.org

صفحه خبر وبسایت :

‏http://dmblog.dharmamartia.org/ home

کانال تلگرام ما:

‏https://telegram.me/DharmaMartia

همکاران ما:

‏http://media.hamyaari.ca

‏www.Khodnevis.org

‏https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia

‏‎منبع :

http://www.advocate.com/politics/2017/1/11/yes-rex-tillerson-saudi-arabia-does-violate-human-rights

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)