برخی رسانه ها جمعیت شرکت کننده در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی را سه تا ۴ میلیون نفر اعلام کرده اند. جالب آنکه حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با استناد به آمار استانداری تهران این جمعیت را ۲.۵ میلیون نفر اعلام کرده است!

این در حالی است که یک بررسی ساده نشان می دهد حداکثر ۳۳۰ هزار نفر در این مراسم شرکت کرده اند.

مبالغه در تخمین تعداد شرکت کنندگان در چنین برنامه هایی در کشور به روالی عادی تبدیل شده است. سبزها تعداد معترضان در راهپیمایی ۲۵ خرداد ۸۸ را سه میلیون نفر تخمین زده اند. در مقابل اصولگرایان نیز رقم حاضران در مراسم ۹ دی را سه و نیم میلیون و کیهان ۴ میلیون نفر اعلام کرده است.

مشهور است که تشییع کنندگان امام خمینی در سال ۶۸ ده میلیون نفر بوده اند. اما واقعیت آن است که رقم های واقعی در بزرگترین تجمعات سیاسی مذهبی چهار دهه اخیر ایران به ندرت از یک میلیون نفر تجاوز کرده و همواره آمارها دستکم ده برابر شده است.

در کشورهای غربی، یکی از وظایف پلیس، تخمین درست شرکت کنندگان در راهپیمایی هاست اما در ایران، اصل بر مبالغه توسط هواداران و حتی مراجع رسمی و دولتی است. این در حالی است که اکنون با امکانات گسترده نقشه گوگل براحتی می توان تخمین زد چند هزار نفر در مراسم تشییع آقای هاشمی و یا برنامه های دیگر شرکت کرده اند.

جمعیت تشییع کننده آیت الله هاشمی: حداکثر ۳۳۰ هزار نفر

حداکثر از خیابان جمالزاده تا چهارراه کالج و در ادامه تا تقاطع حافظ و جمهوری:

طول مسیر: حداکثر۳۶۰۰ متر – عرض خیابان: ۲۵ متر. مساحت: ۹۰ هزار متر مربع. با توجه به ازدحام شدید جمعیت در خیابان انقلاب، حداکثر جمعیت ممکن بازای سه نفر در هر متر مربع، مجموعا ۲۷۰ هزار نفر

جمعیت حاضر در دانشگاه تهران باندازه مساحت یک زمین فوتبال تقریبا ۷ هزار متر مربع می باشد که در فشرده ترین حالت به همراه چند خیابان داخل دانشگاه جمعیتی کمتر از ۳۰ هزار نفر را در خود جای می دهد.

جمعیت حاضر در حرم امام: حداکثر ۳۰ هزار نفر

تخمین کل جمعیت: در خوشبینانه ترین حالت ۳۳۰ هزار نفر

112-1-159-65.jpg

جمعیت راهپیمایی سبزها در ۲۵ خرداد ۸۸: حداکثر یک میلیون نفر

حداکثر از میدان فردوسی تا میدان آزادی

طول مسیر: ۷۵۰۰ متر- عرض خیابان: حداقل ۲۰ تا حداکثر ۴۵ متر. مجموعا بین ۱۵۰ هزار تا ۳۳۷۵۰۰ متر مربع. حداکثر جمعیت ممکن بازای دو نفر در هر متر مربع: ۶۷۵ هزار نفر

در صورتی که کل میدان آزادی نیز پر از جمعیت محاسبه شود، این رقم در نهایت به یک میلیون نفر خواهد رسید.

محاسبات ما در نقشه گوگل مساحت کل را تقریبا ۵۰۰ هزار متربع مربع نشان می دهد که در خوشبینانه ترین حالت، یک میلیون نفر در این راهپیمایی شرکت کرده اند.

15-Copy-246-141-416.jpg

جمعیت شرکت کننده در مراسم ۹ دی: حداکثر ۲۵۶ هزار نفر

حداکثر از پیچ شمیران تا میدان انقلاب و خیابان های منتهی به میدان

طول مسیر: ۳۵۰۰ متر – عرض خیابان: ۲۵ متر= مجموعا حداکثر ۸۷۵۰۰ متر مربع. حداکثر جمعیت ممکن بازای دو نفر در هر متر مربع: ۱۷۵ هزار نفر

محاسبات ما در نقشه گوگل مساحت خیابان باضافه خیابان های منتهی به میدان انقلاب را حداکثر ۱۲۸ هزار متر مربع نشان می دهد که در خوشبینانه ترین حالت، ۲۵۶ هزار نفر در مراسم ۹ دی شرکت کرده اند.

116-489-518-337.jpg

تشییع خمینی: حداکثر ۱.۵ میلیون نفر

با فرض اینکه کل خیابان های مسیر از مصلی (شروع تشییع) تا بهشت زهرا مملو از جمعیت باشد.

طول مسیر: ۳۶ کیلومتر، عرض مسیر: ۲۰ متر= ۷۲۰ هزار متر مربع.

با جمعیت حاضر در مصلی و بهشت زهرا حداکثر: ۱.۵ میلیون نفر

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)