سال ۲۰۱۶ به دلایل بسیاری سال سخت و تلخ و احتمالاً بدی بود. با این حال، اتفاقات مثبت و امیدوارکننده‌ای هم در این سال افتاد. سالی که گذشت به دلایل بسیاری می‌تواند سال خوبی هم بوده باشد، از جمله به این ۹۹ دلیل!

articles_title_image_t13kcqm-jpg-1830x998_q85_box-001830998_crop_detail

دستاوردها در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی

۱. بریتیش کلمبیا [غربی‌ترین استان کانادا] ۸۵ درصد از یکی از بزرگترین جنگل‌های باران‌خیزِ معتدلِ جهان را منطقه‌ی حفاظت‌شده اعلام کرد. این جنگل محل زندگی «خرس شبح» است.

۲. در ماه فوریه، پرو و بولیوی قراردادی، به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار، برای حفاظت از دریاچه‌ی تیتیکاکا امضاکردند.

۳. در ماه مارس، دولت آمریکا با ابطال تصمیمِ سال پیش خود، طرح حفر چاه‌های نفت و گاز در آبهای اقیانوس اطلس را کنار گذاشت.

۴. بعد از نزدیک به ۱۳ سال مذاکرات دشوار، در مالزی پارک دریایی‌ای به مساحت یک میلیون هکتار تأسیس شد. این پارک پیشگامِ استفاده از رویکردهای ترکیبی در حفاظت از دریا است.

۵. در سال ۲۰۰۶، بیش از ۲۰ کشور متعهد شدند تا پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای حفاظت از اقیانوس‌ها اختصاص دهند؛ همچنین، ۴۰ منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی دریایی جدید، به مساحت دو میلیون و ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع، ایجاد شد.

۶. از دستاوردهای بزرگ این سال، ثبت رکورد جدیدی در ایجاد بزرگترین منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی دریایی در سواحل قطب جنوب بود.

۷. پژوهش‌های جدید نشان داد که میزان آلودگی اسیدی جو، که با شروع دوران صنعتی شدن در دهه‌ی ۱۹۳۰ آغاز شده بود، اکنون به همان سطحِ پیش از این دوران بازگشته است.

۸. در سال ۲۰۱۲، آمریکا و مکزیک پروژه‌ی بی‌سابقه‌ای را برای احیای رودخانه‌ی کلرادو آغاز کردند. در سال ۲۰۱۶، نتایج کار همه را شگفت‌زده کرده است.

۹. در ماه دسامبر، آمریکا و کانادا به طور مشترک، فعالیت‌های نفتی و گازی در سواحل قطب شمال را برای همیشه ممنوع اعلام کردند.

 

گام‌هایی بلند در راه ارتقای بهداشت و سلامت در سراسر جهان

۱۰. سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرد که از سال ۲۰۰۰ تا به حال، تلفات ناشی از مالاریا در سطح جهان ۶۰ درصد کاهش یافته است.

۱۱. در سال ۲۰۱۶، برخی از بزرگترین بیماری‌ها، مانند سرطان روده‌ی بزرگ، خِرَدسودگی، و بیماری قلبی در کشورهای ثروتمند سیری نزولی ‌‌در پیش گرفته‌اند. ‌

۱۲. پژوهشی جدید، که در برجسته‌ترین نشریه‌ی حوزه‌ی بهداشت و سلامت منتشر شده، نشان می‌دهد که از سال ۱۹۹۹ تا به حال، آمار مرگ زنان به سبب بارداری و زایمان نصف شده است.

۱۳. شواهد تازه نشان می‌دهد که ممنوعیت مصرف سیگار در مکان‌های عمومی باعث بهبود وضع سلامت در ۲۱ کشور شده است.

۱۴. در دعوای حقوقی بین اروگوئه و فیلیپ موریسون، «بانک جهانی» به نفع این کشور رأی داد. این مسئله سابقه‌ای حقوقی برای دیگر کشورهای کوچکی فراهم می‌آورد که می‌خواهند مصرف تنباکو را منع کنند.

۱۵. جمهوری مالاوی توانست تعداد کودکان مبتلا به اچ‌آی‌وی را ۶۷ درصد کاهش دهد. این بزرگترین موفقیت در بین کشورهای جنوب صحرای آفریقا است. از سال ۲۰۰۶ تا به حال، آنها توانسته‌اند جان ۲۶۰ هزار را نجات دهند.

۱۶. در روسیه، نرخ مرگ و میر کودکان ۱۲ درصد کاهش داشته است.

۱۷. از  سال ۲۰۰۰ تا به حال، امید به زندگی در آفریقا افزایش یافته است. علت این امر کاهش یافتن مرگ و میر کودکان، پیشرفت در کنترل مالاریا، و دسترسی گسترده به داروهای کنترل اچ‌آی‌وی است.

۱۸. تلفن‌های همراه به مبارزه با بیماری هاری کمک چشمگیری کرده‌اند. تعداد کسانی که سالانه جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری هاری از دست می‌دهند از تعداد تمام کسانی که به دست تروریست‌ها کشته می‌شوند، بیشتر است.

۱۹. تایلند اولین کشور در منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه است که انتقال اچ‌آی‌وی و سیفلیس از مادر به فرزند را ریشه‌کن کرده است.

۲۰. دانشمندان دانشگاه هاروارد اساس جدیدی برای کشف آنتی‌بیوتیک فراهم ساخته‌اند که می‌تواند به حل بحران مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک کمک کند.

۲۱. لیبریا به طور رسمی از ابولا پاک شده است، یعنی در غرب آفریقا دیگر هیچ مورد شناخته‌شده‌ای از این ویروسِ کشنده وجود ندارد.

۲۲. «سازمان جهانی بهداشت» اعلام کرد که سرخک در تمام قاره‌ی آمریکا – از کانادا تا شیلی – ریشه‌کن شده است. این اولین بار است که این بیماری در تمام یک منطقه از بین می‌رود.

۲۳. آمار بزرگسالان مبتلا به بیماری‌های خِرَدسودگی – از جمله آلزایمر – در آمریکا از ۱۱.۶ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۸.۸ درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است. به عبارتی، یک میلیون نفر از تعداد افراد مبتلا به خردسودگی کاسته شده است.

۲۴. از سال ۲۰۰۵ تا به حال، تعداد افراد سیگاری در آمریکا ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کاهش داشته است. قانون مالیات بر تنباکویی که اخیراً در کالیفرنیا به تصویب رسید به این روند رو به کاهش سرعت خواهدبخشید.

 

پیشرفت‌های سیاسی و اقتصادی در بسیاری از نقاط جهان

۲۵. امسال، ۹۳ درصد از کودکان جهان خواندن و نوشتن آموختند. این بالاترین نرخ سوادآموزی در طول تاریخ است. در سال ۲۰۱۶ شکاف جنسیتی بین دختران و پسران نیز کاهش یافته است.

۲۶. در سال ۲۰۱۶، برای اولین بار، میزان کمک‌های خارجی از مقدار پول لازم برای پایان دادن به فقر پیشیگرفت.

۲۷. میزان گرسنگی در سطح جهان به کمترین حد خود در ۲۵ سال گذشته رسید.

۲۸. در ماه فوریه، ایالت انتاریو طرحی را به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار برای مهار خشونت علیه زنان بومی به اجرا گذاشت.

۲۹. برای اولین بار در ۵۰ سال گذشته، در میانمار مراسم تحلیفِ اولین رهبر مدنی و منتخب این کشور برگزار شد.

۳۰. نرخ زندانیان سیاه‌پوست در آمریکا کاهش یافته است. سرعت آن به اندازه‌ی کافی زیاد نیست اما شایان تقدیر است.

۳۱. در سال ۱۹۹۰، بیش از ۶۰ درصد مردم در شرق آسیا در فقر شدید به سر می‌بردند. در سال ۲۰۱۶، تعداد این افراد به ۳.۵ درصد کاهش یافته است.

۳۲. نسبت به سال ۲۰۰۷، میزان بی‌خانمانی در آمریکا ۳۵ درصد کاهش داشته است. لس آنجلس یک میلیارد و دویست میلیون دلار برای نجات‌ دادن تعداد بیشتری از افراد بی‌خانمان اختصاص داده است.

۳۳. تایوان در آستانه‌ی تبدیل شدن به اولین کشور آسیایی است که ازدواج همجنسگرایان را قانونی می‌داند.

۳۴. در پی فشارها و رایزنی‌های مداوم و پایدارِ گروه‌های جامعه‌ی مدنی، گامبیا و تانزانیا ازدواج کودکان را ممنوع اعلام کردند.

۳۵. در ماه ژوئن، پس از سال‌ها کشمکش، تلاش‌ها برای پایان دادن به ناقص کردن آلت تناسلی زنان در آفریقا به موفقیت چشمگیری دست یافت: پارلمان آفریقا این کار را در سراسر قاره‌ی آفریقا ممنوع اعلام کرد.

۳۶. آلمان به مقابله با فرهنگ تجاوز برخاست: قانون جدیدی وضع شد تا با تمرکز بر مسئله‌ی رضایت، به تعریف جرایم جنسی وسعت بیشتری بدهد.

۳۷. دو هفته پیش از «برگزیت»، اتحادیه‌ی آفریقا خبر از صدور گذرنامه‌ی آفریقایی واحدی داد که دارندگان آن اجازه خواهند داشت بدون ویزا به ۵۴ کشور عضو اتحادیه سفر کنند.

۳۸. آمریکا اینک برای بیش از ۳۰ میلیون کودک ناهار سالم فراهم می‌آورد، می‌خواهد چربی‌های ترانس را ممنوع کند، و درباره‌ی برچسب‌های ارزش غذایی یکی از بزرگترین تجدید نظرها را در دهه‌های گذشته انجام داده است.

۳۹. به دنبال مبارزه‌ای طولانی، در سال ۲۰۱۶ ایتالیا آخرین کشور بزرگ غربی بود که ازدواج همجنس‌گرایان را به رسمیت شناخت.

۴۰. دانمارک اولین کشوری است که تراجنسی بودن را دیگر بیماری روانی محسوب نمی‌کند و کانادا نیز اِعمال تبعیض علیه افراد تراجنسی را ممنوع اعلام کرد.

۴۱. سال ۲۰۱۶ بیست و چهارمین سال متوالی است که نرخ بارداری نوجوانان در آمریکا و بریتانیا سیر نزولی داشته است.

 

پاسخ‌های جدی به وضعیت اضطراری تغییرات اقلیمی

۴۲. در میان معاهدات سازمان ملل، سرعت (و وسعت) تبدیل شدن معاهده‌ی پاریس از یک توافق به قانونی بین‌المللی در تاریخ معاصر بی‌سابقه بوده است.

۴۳. تولید گاز دی‌اکسید کربن بر اثر سوزاندن سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۱۶ هیچ افزایشی نداشته است. این سومین سال متوالی است که تولید گاز دی‌اکسید کربن تغییری نداشته است.

۴۴. به لطف سرعت نوآوری‌های فناورانه و حمایت سیاسی در سطح جهان، بیشترین ظرفیت تولید الکتریسیته در نیروگاه‌های جدید اینک از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود تا هر سوخت دیگری، از جمله زغال‌سنگ.

۴۵. دولت چین احداث معادن زغال‌سنگ جدید را ممنوع اعلام کرده و قواعد جدیدی در رابطه با شبکه‌های برق وضع کرد. همچنین، ارقام مقرر برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را برای سال ۲۰۲۰ دو برابر کرد.

۴۶. هند اعلام کرد به علت برابری برق تولیدی با نیازهای کشور، در سه سال آینده نیروگاه جدیدی تأسیس نخواهد کرد.

۴۷. در ماه آوریل، چَتِم هاوس در گزارشی اعلام کرد که «کار شرکت‌های نفتی بزرگ تمام است

۴۸. در همان ماه، ۲۵ درصد کشورهای اروپایی اعلام کردند که به استفاده از زغال‌سنگ پایان داده‌اند.

۴۹. بانک توسعه‌ی بریکس با یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در چین، برزیل، آفریقای جنوبی، و هند موافقت کرد.

۵۰. در سال ۲۰۱۶، کاستاریکا به مدت ۱۰۰ روز فقط از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کرد. اکنون این کشور به دنبال آن است تا به مدت یک سال از هیچ سوخت فسیلی‌ای استفاده نکند.

۵۱. در ماه ژوئیه، آمریکا، مکزیک، و کانادا متعهد شدند که تا سال ۲۰۲۵، پنجاه درصد برق خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کنند.

۵۲. گزارشی جدید نشان داد که چین در سال ۲۰۱۴ بیشترین میزان مصرف زغال‌سنگ را داشته است. این نقطه‌ی عطفی در مسیر مبارزه با تغییرات اقلیمی بود و تمام خبرگزاری‌های بزرگ دنیا به آن پرداختند.

۵۳. در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۶ چین نیروگاه‌های خورشیدی‌ای با ظرفیت ۲۰ گیگاوات ایجاد کرد؛ این سه برابر ظرفیتی است که سال پیش در همین زمان ایجاد شده بود.

۵۴. در ماه اکتبر، «آژانس بین‌المللی انرژی» گزارش داد که در سال ۲۰۱۵ هر روز نیم میلیون صفحه‌ی خورشیدی در سراسر جهان نصب شده است. این سازمان همچنین پیش‌بینی خود درباره‌ی نرخ رشد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را به طور چشمگیری افزایش داد.

۵۵. در همان ماه، ۱۹۷ کشور توافق کردند تا مصرف شربت ذرت با فروکتوز بالا را کاهش دهند. «سازمان بین‌المللی هوانوردی» هم پذیرفت تا اقداماتی در رابطه با مبارزه با تأثیر مسافرت‌های هوایی بر تولید گاز گلخانه‌ای انجام دهد.

۵۶. بزرگترین نیروگاه بادی دریایی در جهان اجازه یافت تا مرحله‌ی دوم طرح خود را آغاز کند.

۵۷. مکزیک ۶ میلیارد دلار و آرژانتین ۲ میلیارد و ۷۰۰ هزار دلار در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری خواهند کرد. اسکاتلند توربین‌های زیرآبی خود را برای اولین بار به شبکه‌ی توزیع برق متصل کرد. در بریتانیا، انرژی خورشیدی بیشتر از زغال‌سنگ برق تولید کرد.

۵۸. در ماه نوامبر، هند از بزرگترین نیروگاه خورشیدی تولید برق در سطح جهان رونمایی کرد، و اعلام کرد که این نیروگاه در سال ۲۰۱۷ به سومین بازار خورشیدی جهان تبدیل خواهد شد.

۵۹. در همان ماه، بریتانیا موافقت کرد که تا سال ۲۰۲۵ استفاده از زغال‌سنگ را به تدریج کنار بگذارد.فرانسه اعلام کرد که در سال ۲۰۲۳ استفاده از آن را کنار خواهد گذاشت. آلمان هم وعده داد که تولید گاز دی‌اکسید کربن را در سال ۲۰۵۰، ۹۵ درصد کاهش دهد.

 

از خشونت در سطح جهان کاسته شده است

۶۰. به دنبال پایا‌ن یافتن درگیری‌ها در کلمبیا در سال ۲۰۱۶، تمام جنگ‌های جهان اینک محدود به محدوده‌ای است که کمتر از ۶ درصد جمعیت جهان در آن جای دارند.

۶۱. داعش بی‌سروصدا مشغول آماده‌کردن پیروان خود برای فروپاشی نهایی خلافتی است که دو سال پیش با هیاهوی بسیار آغاز آن را اعلام کرده بود.

۶۲. در ماه آوریل، گزارشی تازه نشان داد که برای اولین بار، مجازات اعدام در بیش از نیمی از کشورهای جهان غیرقانونی شده است.

۶۳. شهر خوارس در مکزیک خطرناک‌ترین شهر جهان بود. در سال ۲۰۱۶، نرخ جرایم در این شهر کاهش یافت و ترس کم‌کم در حال رخت بربستن از دل ساکنان شهر است.

۶۴. نرخ جرایم در هلند افت چشمگیری داشته، و در هشت سال گذشته آمار جرایم ثبت‌شده ۲۶ درصد کاهش یافته است. اکنون یک‌سوم زندان‌های این کشور خالی اند.

۶۵. تا سه سال قبل، هندوراس خطرناک‌ترین نقطه‌ی زمین بود. از آن زمان تا کنون، برنامه‌های نهادها و انجمن‌های محلی برای مبارزه با جرایم باعث کاهش چشمگیر خشونت شده است.

۶۶. آیا شهرهای آمریکا «جهنم‌دره‌»اند؟ بنا به گفته‌ی شهرداران آمریکا، نه. آنها در سال ۲۰۱۶ دستاورد‌های مثبتِ شهرهای آمریکا را جشن گرفتند.

 

نشانه‌های امیدبخش از اقتصادی حیات‌بخش

۶۷. استفاده از روش‌های علمی و مدیریت مقدار مجاز صید باعث شده‌اند تا از صید بی‌رویه در آمریکا جلوگیری شود.

۶۸. نروژ نخستین کشور در جهان شد که متعهد شده است جنگل‌زدایی را کاملاً متوقف کند.

۶۹. در ماه ژوئن، مطالعه‌ای جدید نشان داد که از سال ۲۰۰۶ تا به حال، سوراخ لایه‌ی ازون بیش از ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار کیلومتر مربع کوچکتر شده است. اکنون دانشمندان بر این باور اند که تا سال ۲۰۵۰، لایه‌ی ازون کاملاً ترمیم خواهد شد.

۷۰. در ماه ژوئیه، بیش از ۸۰۰ هزار داوطلب در هند، در طول یک روز ۵۰ میلیون درخت کاشتند. این کشور می‌خواهد ۱۲ درصد از زمین‌هایش را مجدداً جنگل‌کاری کند.

۷۱. در همان ماه، اسرائیل اعلام کرد که اکنون ۵۵ درصد از آب شیرین خود را با نمک‌زدایی از آب‌های شور تأمین می‌کند. این به آن معنا است که یکی از خشک‌ترین کشورهای جهان بیش از نیاز خود آب دارد.

۷۲. مک‌دونالد اعلام کرد که شربت ذرت را از نان‌های همبرگر خود حذف خواهد کرد. همچنین، آنها یک ماه زودتر از آنچه برنامه‌ریزی شده بود، آنتی‌بیوتیک را از جیره‌ی غذایی مرغ‌های‌ خود حذف کردند.

۷۳. در ماه اوت، تمام خواروبارفروشی‌ها و فست‌فودهای زنجیره‌ای در آمریکا متعهد شدند که تا سال ۲۰۲۵ فقط از تخم‌مرغ‌های غیرقفسی استفاده کنند.

۷۴. در سال ۲۰۱۶، میانگین تعداد آلودگی‌های نفتی در جهان کاهش چشمگیری داشته است، و از میانگین ۵.۲۴ مرتبه در سال در دهه‌ی ۱۹۷۰ به ۱.۸ مرتبه در سال رسیده است.

۷۵. بزرگترین پاکسازی ساحل در طول تاریخ بشر به دست شهروندان بمبئی انجام شد، آنها ۴ هزار تن زباله جمع‌آوری کردند.

۷۶. به خاطر هزینه‌ی ۵ پنسی کیسه‌های پلاستیکی، استفاده از آنها در بریتانیا کاهش چشمگیری داشتهاست.

۷۷. دولت ایتالیا از مجموعه‌ای از قوانین جدید که به دنبال کاهش دادن مقدار مواد غذاییِ به‌هدر‌رفته در هر سال است، استقبال گسترده‌ای کرد.

۷۸. در ماه دسامبر، ۴ شهر از بزرگ‌ترین شهرهای جهان – پاریس، مادرید، آتن، و مکزیکوسیتی – توافق کردند تا تردد خودروهای دیزلی را در مرکز شهرها ممنوع کنند.

 

اندکی آرامش برای حیوانات در معرض خطر

۷۹. در کنفرانس امسالِ سایتس، ۱۸۳ کشور توافق کردند تا بیشتر از همیشه و با قدرت از حیوانات در معرض خطر محافظت کنند. به طوطی‌ها، کرگدن‌ها، گراز‌ماهی‌ها، سفره‌ماهی‌ها، و فیل‌ها توجه بیشتری شد.

۸۰. در ماه فوریه، «سازمان آبزیان و حیات وحش آمریکا» اعلام کرد که جمعیت گاوهای دریایی جهان دیگر در معرض خطر قرار ندارند.

۸۱. گرگ‌های وحشی در حال بازگشت به اروپا هستند. برای اولین بار پس از انقلاب آمریکا، سالمون‌های وحشی در رودخانه‌ی کانتیکت شروع به تخم‌ریزی کرده‌اند.

۸۲. ماه مارس برای خرس‌های گریزلی پارک یلواستون نقطه‌ی عطف مهمی بود، زیرا یکی از بزرگترین موارد احیای جمعیت در حیات وحش رقم خورد.

۸۳. پنجاه سال پیش، جمعیت گوزن‌های دم‌سفید کلمبیا شامل ۴۵۰ رأس بود. امسال، «سازمان آبزیان و حیات وحش آمریکا» این گونه را از فهرست حیوانات در معرض خطر خارج کرد.

۸۴. لاک‌پشت سبز دریایی در فلوریدا و مکزیک از فهرست حیوانات در معرض خطر خارج شد.

۸۵. پارک‌های سی ورلد موافقت کردند تا به پرورش نهنگ‌های قاتلِ در اسارت پایان دهند.

۸۶. جمعیت نهنگ‌های گوژپشت در ۴۶ سال گذشته احیا شد، و این جانوران از فهرست گونه‌های در معرض خطر خارج شدند.

۸۷. آمریکا مقررات جدیدی به تصویب رساند تا به مبادلات تجاری عاج فیل در درون مرزهای خود خاتمه دهد، و با جنایت علیه حیات وحش در بیرون از مرزهای خود مبارزه کند.

۸۸. یکی از بزرگترین مناطق حفاظت‌شده‌ی جهان برای پلنگ برفی در مغولستان ایجاد شد.

۸۹. در ماه سپتامبر، پاندای غول‌پیکر آخرین گونه‌ای بود که از فهرست جانوران در معرض خطر خارج شد.

۹۰. در سال ۲۰۱۶، برای اولین بار در صد سال گذشته، تعداد ببرهای آزاد افزایش پیدا کرد.

 

جهان سخاوتمند‌تر شد

۹۱. در آغاز سال، گفته شد که مقدار پولی که در سطح جهان برای مساعدت و توسعه صرف شده ۷ درصد افزایش داشته، و مقدار منابع مالی که به پناهجویان اختصاص‌ یافته دو برابر شده است.

۹۲. در ماه آوریل، ما هواتنگ، مدیر عامل شرکت عظیم اینترنتیِ تک‌نت در چین، ۲ میلیارد دلار به سازمان‌های نیکوکاری اهدا کرد.

۹۳. سال ۲۰۱۵ سخاوت‌مندترین سال آمریکا بود و کمک‌های نیکوکارانه‌ی افراد، بنیادها، و شرکت‌های بزرگ رکورد جدیدی بر جای گذاشت. سال ۲۰۱۶ در مسیر ثبت رکورد بالاتری است.

۹۴. در سال ۲۰۱۶، کمک‌های نیکوکارانه در چین به ۱۵ میلیارد دلار رسید، رقمی که نسبت به یک دهه قبل ۱۰ برابر شده است.

۹۵. در سرمایه‌گذاری جمعی آنلاین، یک میلیون دلار برای کودکان آلتون استرلینگ و فیلاندو کَستیلجمع‌آوری شد تا وارد کالج شوند.

۹۶. وارن بافِت مجدداً ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به سازمان‌های نیکوکاری اهدا کرد. پسر او، که کشت‌کار و فعال محیط‌زیست است، به دور از هیاهو ارثیه‌ی چند میلیارد دلاری خود را در راه کشاورزی پایدار و ریشه‌کن کردن گرسنگی خرج می‌کند.

۹۷. بنیاد خانواده‌ی گیتس بار دیگر ۵ میلیارد دلار به آفریقا کمک مالی کرد.

۹۸. به رغم نگرانی‌های فزاینده درباره‌ی ادغام پناهندگان در جامعه و واکنش شدید پوپولیست‌ها، آلمان ۳۰۰ هزار پناهنده‌ی دیگر را در سال ۲۰۱۶ پذیرفت.

۹۹. در کانادا، مادران خانه‌دار، گروههای دوستی، و اهالی محله‌ها پناهندگان سوری را به خانه‌های خود راه داده و هر یک به خانواده‌ای پناه دادند.

برگردان: هامون نیشابوری

_____________________________________

آنگوس هاروی مقاله‌نویس و گزارش‌گر در امور توسعه‌ی انسانی و محیط زیست است. آن‌چه خواندید برگردانِ این نوشته‌ی او است:

Angus Harvey, ’۹۹ Reasons 2016 Was a Good Year,’ Medium, ۵ December 2016.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)