capture

‏“HIV” مخفف ویروس نقص ایمنی انسانی است.

برای فهم این موضوع اجازه دهید نگاهی به مطلب زیر بیندازیم :

‏:H انسان – این ویروس خاص تنها می تواند انسان

را آلوده کند.

‏:I نقص سیستم ایمنی – HIV سیستم ایمنی شما را با نابودکردن سلول های مهمی که نقش آنها مبارزه با بیماری و عفونت است ضعیف می کند. یک  سیستم ایمنی ناقص قادر به محافظت از شما نیست.

‏:V یک ویروس می تواند تنها با تصاحب کردن و مصرف سلول دیگری در بدن میزبان, خود را تولید و

تکثیر کند.

‏HIV بسیار شبیه بقیه ویروس های است, مانند ویروس هایی که موجب بیماری آنفولانزا یا سرماخوردگی ساده می شوند. اما یک تفاوت مهم وجود دارد, با گذشت زمان سیستم ایمنی شما می تواند بیشتر ویروس ها را از بدن شما خارج کند. اما HIV قادر به انجام این کار نیست. به نظر نمی رسد که سیستم ایمنی بدن انسان بتواند از شر آن خلاص شود. بدین معناست یکبار که شما HIV بگیرید آن به عنوان بخشی از زندگی شما خواهد بود.

ما می دانیم که HIV می تواند برای دوره زمانی طولانی در سلول های بدن شما پنهان باشد و به بخشی از سیستم ایمنی شما – سلول های T یا سلول های CD4 شما- حمله کند. بدن شما برای مبارزه علیه عفونت ها و بیماری ها به این سلول ها نیاز دارد, اما HIV آنها را مورد حمله قرار داده است و از آنها برای اینکه از خود تکثیر کند استفاده می کند و سپس آنها را نابود می کند.

با گذشت زمان HIV می تواند بسیاری از سلول های CD4 شما را نابود کند که در نتیجه بدن شما نمی تواند با عفونت ها و بیماری ها مبارزه کند. هنگامی که این اتفاق می افتد, عفونت HIV می تواند منجر به AIDS شود که مرحله نهایی عفونت HIV می باشد.

به هر حال هر کسی که HIV دارد به بیماری AIDS مبتلا نمی شود. با درمان مناسب به نام “درمان ضد رترو ویروسی” (ART) شما می توانید سطح ویروس را در بدن خود پایین نگه دارید.

‏ART استفاده از داروهای HIV برای مبارزه با عفونت HIV است. این روش شامل مصرف ترکیبی از داروهای HIV به صورت روزانه است. داروهای HIV می توانند ویروس را کنترل کند به طوری که شما بتوانید طولانی تر و سالم تر زندگی کنید و خطر انتقال HIV به دیگران را کاهش می دهد.

قبل از معرفی روش ART در نیمه ١٩٩٠ افراد مبتلا به HIV فقط در طول چند سال به AIDS مبتلا می شدند. امروزه فردی که به داشتن HIV شناسایی شده است, اگر قبل از آنکه بیماری پیشرفت کند درمان شوند, می تواند متوسط طول عمر طبیعی داشته باشد.

در حال حاضر هیچ درمان بی خطر و موثری برای HIV وجود ندارد, اما دانشمندان سخت در تلاش هستند تا یک درمانی پیدا کنند و نسبت به این مساله امیدوار هستند.

‏AIDS چیست ؟

ایدز مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است. برای فهم این موضوع اجازه دهید نگاهی به مطلب زیر بیندازیم.

‏:A اکتسابی – ایدز چیزی نیست که شما از والدین خود به ارث ببرید.شما بعد از تولد به ایدز مبتلا می شوید.

‏:I ایمنی – سیستم ایمنی بدن شما شامل تمام اندام ها و سلول هایی است که برای مبارزه با عفونت یا بیماری فعالیت می کنند.

‏:D نقص – شما زمانی به ایدز مبتلا می شوید که سیستم ایمنی شما دچار نقص می شود و به صورتی که باید کار خود را انجام نمی دهد.

‏:S سندروم – سندروم مجموعه ای از علائم و نشانه های بیماری است.ایدز یک سندروم است, چیزی بیشتر از یک بیماری, زیرا یک بیماری پیچیده با طیف گسترده ای از عوارض و علائم است.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد, ایدز مرحله نهایی عفونت HIV است و هرکسی که به HIV مبتلا است به این مرحله از بیماری نمی رسد. سیستم ایمنی افرادی که در این مرحله از بیماری HIV هستند به شدت آسیب دیده است, که آنها را در خطر عفونت های فرصت طلب  قرار می دهد. (OIs)

شما در صورت داشتن یک یا تعداد بیشتری OIs خاص, برخی سرطان ها یا کمبود تعداد سلول های CD4 مستعد برای ابتلا به ایدز هستید. در صورت ابتلای شما به ایدز, نیاز به مداخله پزشکی و درمان برای جلوگیری از مرگ هستید.

در صورت تصور به داشتن HIV چه کاری باید انجام دهم ؟

تنها راه مطمئن برای آگاهی از اینکه شما HIV دارید این است که آزمایش دهید. آزمایش نسبتا ساده است. شما می توانید آزمایش HIV را از پزشک خود یا ارائه دهنده مراقبت های پزشکی, مرکز بهداشت جامعه, مرکز بهداشت جانبازان, درمانگاه تنظیم خانواده و دیگر مکان های بهداشتی و درمانی دریافت کنید. همچنین می توانید از کیت آزمایشی خانگی HIV که مورد تایید FDA است استفاده کنید.

یکی از ساده ترین راه ها برای یافتن یک محل تست HIV استفاده از مکان یاب خدمات مراقبت و آزمایش HIV است. فقط کافی است در قسمت مربوط کدپستی خود را وارد کنید و در عرض چند ثانیه شما به لیستی از مکان های آزمایش HIV که در نزدیکی شما واقع شده دست می یابید.

ترجمه تخصصی برای دارما و مارتیا: احسان پارسی

‏‎ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‏‎فیس بوک ما:

‏‎‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia

‏‎وب سایت ما:

‏‎‏http://dharmamartia.org

‏‎صفحه خبر وب سایت :

‏‎‏http://dmblog.dharmamartia.org/ home

اینستاگرام ما:

‏dharma_martia

توییتر ما:

‏@DharmaMartia

‏‎کانال تلگرام ما:

‏‎‏https://telegram.me/DharmaMartia

‏‎همکاران ما:

‏‎‏رسانه همیاری:

‏‎‏http://media.hamyaari.ca

‏‎‏سایت خودنویس:

‏‎‏www.Khodnevis.org

‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:

www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia

سایت پلنت ترنسجندر:

‏www.planettransgender.com

‏‎منبع :

https://www.aids.gov

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)