روز شنبه ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۰ آذر ۱۳۹۵) ماموران شهرداری در حال حفاری فاضلاب در محله ۴۰ متری تبریز، یک گور دسته جمعی پیدا کردند. بر خلاف ادعای فرماندار تبریز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پس از انجام کارشناسی‌های باستان‌شناسان این اداره، در گفت‌وگو با ایسنا احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی را رد کرد. بنابراین، این گور دسته جمعی مربوط به دوران معاصر است.

%da%af%d9%88%d8%b1-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%ac%d9%85%d8%b9%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b2

مسئولان جمهوری اسلامی باید به پرسش‌های بی‌شماری پاسخ بدهند، از جمله: در این گور چه کسانی دفن شده‌اند؟ مبارزان دهه‌ی ۱۳۶۰؟ نام و مشخصات دقیق آنها چیست؟ گورهای دیگر کجاست؟ چه کسانی در این گورها دفن شده‌اند؟ آمران و عاملان این فاجعه و فجایع مشابه چه کسانی هستند؟…

نوار آقای منتظری در گفت‌وگو با مسئولان کشتار زندان‌ها در سال ۱۳۶۷، پاسخ‌های مسئولان در آن نوار و واکنش‌های مسئولان آن جنایت‌ها (همچون وزیر «دادگستری» پورمحمدی، رئیسی…) و دیگر دولت‌مردان در پی انتشار نوار و پذیرش ارتکاب جنایت‌های علیه بشریت، یک بار دیگر ضرورت مبرم آشکار شدن کامل حقیقت، تحقیق و پیگرد مستقل را به نمایش می‌گذارد. تمامی مسئولان این جنایت‌ها و جنایت‌های دیگر دیریازود باید با عدالت روبرو شوند.

فیلم کشف گور دسته‌جمعی و باقی‌مانده‌های اجساد را در اینجا ببینید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)