ابتکار
: با اقدامات دولت هوای تهران در مقایسه با ۳ سال قبل بهتر شده است. مردم پیشرفت‌ها را می‌بینند. مردم می‌بینند که وضعیت آلودگی هوا بهتر شده. جبار کوچکی‌نژاد: شاید از شمال شهر نگاه می‌کنند که هوا را خوب می‌بینند. آلودگی هوا در محدوده میدان بهارستان بیداد می‌کند. شرکت کنترل کیفیت هوا: ثبت طولانی‌ترین دوره آلودگی هوای سال در روزهای جاری!
دروغ بزرگی به نام کاهش آلودگی هوا
خواب خرگوشی ابتکار زیر آسمان خاکستری ایران
ابتکار در برنامه دورهمی اعلام کرده بود: با اقدامات دولت هوای تهران در مقایسه با ۳ سال قبل بهتر شده است. مردم پیشرفت‌ها را می‌بینند. مردم می‌بینند که وضعیت آلودگی هوا بهتر شده.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی که علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خبر از درخواست نمایندگان برای تشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا می‌دهد، محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران کیفیت هوای تهران را روی خط آلودگی اعلام کرده و از گروه‌های حساس می‌خواهد از تردد در شهر پرهیز کنند، حسن عباسی، سخنگوی اورژانس تهران برخی توصیه‌های اورژانسی را برای شهروندان تهرانی تشریح می‌کند، وحید حسینی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به خودروهاست و احد وظیفه، مدیر‌کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزایش میزان غلظت آلاینده‌های جوی را طی سه روز آینده در شهرهای اصفهان، اراک، تهران، کرج و قزوین پیش بینی می کند، پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست (پام) می‌نویسد: “با وجود اقدامات جدی و مؤثر دولت برای کاهش آلودگی هوا در شهرها که منجر به کاهش چشمگیر تعداد روزهای آلوده شده، با وقوع این پدیده طبیعی (وارونگی هوا) غلظت آلاینده‌ها افزایش می‌یابد. این وضعیت در سال‌های گذشته نیز در فصل پاییز به تناوب اتفاق افتاده، به طور مثال در آبان سال گذشته نیز ۵ روز متوالی شاهد این پدیده بودیم و متوسط شاخص ایستگاه‌ها تا ۱۴۶ نیز رسید.”

از سوی دیگر معصومه ابتکار در برنامه دورهمی هفته گذشته اعلام کرده بود: “با اقدامات دولت هوای تهران در مقایسه با ۳ سال قبل بهتر شده است. مردم پیشرفت‌ها را می‌بینند. مردم می‌بینند که وضعیت آلودگی هوا بهتر شده.”

جبار کوچکی‌نژاد، نایب رئیس فراکسیون محیط زیست وتوسعه پایدار مجلس، در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: شاید از شمال شهر نگاه می‌کنند که هوا را خوب می‌بینند. آلودگی هوا در محدوده میدان بهارستان بیداد می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: عدم هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست با سایر دستگاه‌ها لازمه حل معضل آلودگی هواست چرا که تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک نهاد نظارتی و عضو در هیئت دولت در حل معضل آلودگی هوا به طور جدی ورود نداشته باشد، دستگاه‌های ذیربط نخواهند توانست در این راستا هماهنگ عمل کنند.

کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه مجلس در حال بررسی لایحه هوای پاک است، می‌گوید: در حال حاضر با توجه به اینکه آلودگی هوا به مرز هشدار رسیده و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آتی افزایش پیدا کند، باید راهکارهای موقفت و اورژانسی به طور جدی اعمال شود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی تسنیم با تأکید بر اینکه سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست در مقابله با آلودگی هوا قابل دفاع نیست می‌گوید: متأسفانه سیاست دائم، پایدار، سنواتی، برنامه‌ریزی و قابل توجیهی برای مقابله با آلودگی هوا در کشور وجود ندارد. زمانی که هوا در فصل گرما و یا به واسطه باد و باران پاک است، دستگاه‌های ذیربط مسئولیت خود را نسبت به جلوگیری از آلودگی هوا فراموش کرده و فعالیت‌های آلاینده ‌ادامه پیدا می‌کند‌ اما همین که چند روز وضعیت آلودگی هوا در آستانه هشدار قرار می‌گیرد، همه نهادها شعار سرمی‌دهند و تقصیر را به گردن هم می‌اندازند.

وی ادامه می‌دهد: معضل آلودگی هوا، مسببین متعددی دارد که منافع خود را در اولویت قرار داده و خود را مکلف به رعایت ملاحظات لازم به منظور جلوگیری از آلودگی هوا نمی‌دانند. به عنوان مثال طی سال گذشته، به منظور نجات شرکت های خوردرو سازی به یک باره بیش از یکصد هزار خوردرو پلاک شد که نیمی از این تعداد پلاک تهران بود و به طور جدی به آلودگی هوای تهران دامن زد.

فلاحت‌پیشه در پایان با اشاره به اینکه ۸۰ در صد از آلودگی هوا ناشی از خودروهاست می‌گوید: حتی نتوانسته‌ایم کیفیت خدمات حمل و نقل عمومی را به حدی برسانیم که مردم به جای استفاده از خودروهای تک سرنشین به وسایل حمل و نقل عمومی روی بیاورند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی که هنوز سرمای زمستان از راه نرسیده تا شهروندان خود را برای تعطیلی‌ها، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ناشی از آلودگی هوا آماده کنند، امروز، بیست و سوم آبان‌، هوای تهران  برای همه افراد ناسالم اعلام شد تا تعلیق زنگ ورزش مدارس، لغو ورزش همگانی در پارک‌ها و مجموعه‌های ورزشی، جلوگیری از فعالیت‌های عمرانی مؤثر بر تولید و افزایش آلودگی هوا، تعطیلی کارخانه‌های شن و ماسه، توقف فروش مجوز روزانه طرح ترافیک و استقرار تیم‌های سیاری از سوی اورژانس در میادین را به دنبال داشته باشد. اقداماتی که مصداق بارز پاک کردن صورت مسئله است و با قرار گرفتن در کنار ادعای رییس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر کاهش آلودگی هوا طی سه سال آینده، لزوم پیگیری های مداوم را بیشتر به نمایش می‌گذارد. به همین منظور خبرگزاری تسنیم، قصد دارد پرونده معضل آلودگی هوا را تا حصول نتایجی قانع کننده در رابطه با علل ناکامی در مواجهه با بحران آلودگی هوا، عاملان این بحران و کوتاهی‌های مسئولان در نهادهای نظارتی و اجرایی مورد بررسی قرار دهد.

ثبت طولانی‌ترین دوره آلودگی هوای سال در روزهای جاری
شرکت کنترل کیفیت هوا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
آلودگی هوای تهران فردا وارد پنجمین روز متوالی خود می‌شود. بدین ترتیب طولانی‌ترین دوره آلودگی هوای سال در آسمان پایتخت ثبت می‌شود.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، «وحید حسینی» مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد: بر اساس اطلاعات حاصل از پیش بینی پارامترهای هواشناسی برای شهر تهران، در بیشتر ساعات روز جاری(شنبه۲۲آبان) با استقرار شرایط جوی پایدار، سکون نسبی هوا و وزش باد آرام در بعضی ساعات، انتظار می رود که شرایط لازم برای تجمع آلاینده ها در سطح شهر فراهم شده و شاخص آلودگی هوا بالاتر رود. شاخص آلودگی هوای امروز تهران روی عدد ۱۳۳ و هوای ناسالم برای گروه های حساس جامعه نظیر سالمندان، کودکان و نوزادان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی و دیابتی و ورزشکاران است.

وی تصریح کرد: امروز شنبه دومین روز آلوده سال نام گرفته است. پیش از این تنها در روز ۱۸خرداد شاخص به عدد ۱۴۶ رسیده بود تا آلوده‌ترین هوای سال در آن روز ثبت شود که منشأ آن گرد و غبار بود اما آلودگی هوای روزهای اخیر تهران نتیجه تردد انبوه خودروها کامیون‌ها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری است.

به گفته حسینی، با تداوم این شرایط جوی در روز یکشنبه، تنها در برخی ساعات شاهد افزایش جزئی در سرعت باد خواهیم بود که خود باعث تشدید شرایط آلودگی هوا خواهد شد. نتایج مدلسازی کیفیت هوا نیز گویای افزایش نسبی غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در روز جاری و برقراری شرایط کیفی نامطلوب است که این میزان آلودگی در روز یکشنبه افزایش نسبی خواهد یافت. با اینحال طبق پیش بینی های انجام شده در روز دوشنبه به تدریج با افزایش میزان ناپایداری جوی، وزش باد شدید در برخی ساعات بعدازظهر و افزایش دما انتظار می‌رود با بروز این شرایط شاخص کیفیت هوا به سمت مطلوب تری برود.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به همه شهروندان پایتخت توصیه می‌کند از تردد غیر ضروری در سطح شهر و فعالیت فیزیکی در فضای بیرون از منزل خودداری کنند. مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خاطرنشان کرد: به گزارش سازمان بهداشت جهانی سالانه ۲۶هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا فوت می کنند که آمار تهران در این میان، ۶ هزار نفر است.

کیفیت هوای طولانی ترین دوره آلودگی هوای سال در تهران

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com