روشنفکر/ روسیه با نصب موشک‌های اس ۳۰۰ در سوریه، بار دیگر نشان داد که به این سادگی از منافع بی‌ربطِ خویش درخاورمیانه نخواهد گذشت. افزون برآن جنگنده های ناتو و روسیه هرازگاهی برای یکدیگر خط و نشان می‌کشند.

همین امروز«جنگنده‌های چهار کشور اروپایی، دو بمب‌افکن توپولوف ۱۶۰ روسیه را که در مسیر نروژ به شمال اسپانیا در پرواز بودند، رهگیری کرده‌اند.»

شرق اروپا از لهستان تا حوزه بالتیک و اوکراین مانند انبار کاهی هستند که هر لحظه ممکن است با جرقه‌ای کوچک به خاکستر تبدیل گردند.

عربستان درست در میانه‌ی تنگه هرمز یعنی نقطه‌ای که حاکمان دنیاگریز ایرانی، از آن به عنوان حربه‌ی روز مبادا استفاده می‌کنند، با اجرای مانور نظامی می‌خواهد نشان دهد که دیگر مانند گذشته، در مقابل زیاده‌خواهی‌های ایران اسلامی، سکوت نخواهد کرد و راهی را آغاز نموده‌اند که حاکمان اسلامی، سی و هفت سال پیش آغاز نمودند.

چین و ایالات متحده هر لحظه ممکن است در دریای جنوبی چین، به طور جدی رو در روی هم بایستند.

آمریکای لاتین هم وضعیت چندان خوبی ندارد و اروپای پیر نیز در بحران بی سابقه هویت، تحت تاثیر مهاجران مسلمان به سر می‌برد.

وضع عجیبی است و ممکن است قابله‌ی زمان از اتاق زایمان جهان، کودک وحشت‌انگیز مرگ و جنگ را بار دیگر به دنیا آورد.

کافی است یکی از این کشورها از حالت متعارف در بعد از جنگ جهانی دوم، اندکی عبور کرده و شکیبایی خود را از دست دهد!.

در این شک نکنید که دنیا آبستن جنگی است جهانی‌تر از دو جنگ جهانی پیشین!

گویا آدمی برای جنگ آفریده شده و نه برای صلح و یا نیمه پلید و عاصی او از نیمه آرام و نیکش در حال سبقت گرفتن است.

زیاد تعجب نکنید، هستند دولت‌ها و حکومت‌هایی که بیش از پیش می‌کوشند تا نیمه پلید انسان، این جانور شگفت‌انگیز را برجسته کرده تا دنیا را به یک زمستان اتمی بکشند.

هم اکنون صدها کلاهک اتمی در گوشه گوشه دنیا رو در روی هم صف ‌آرایی کرده‌اند و کافی است که دیوانه‌ای از فرط خرکیفی فرمان شلیک دهد!

و ما که باور داشتیم هزاره سوم، هزاره صلح است باید با آرزوهای خویش، با شرمندگی در گوشه‌ای از تاریخ کز کرده و مرگ صلح را به نظاره نشینیم.

هرگز مباد آن روز!
https://roshanfekr.org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com