خامنه‌ای می‌گوید مالیدن گل به سر و صورت در عزاداری ماه محرم اشکالی ندارد اما استفاده از عبارت‌هایی مانند “من سگ حسینم” در نوحه‌ها شایسته نیست. بدعت‌های مراسم عزاداری با انتقاد شماری از مراجع تقلید روبروست.

امسال نیز مانند سال‌های گذشته با فرارسیدن ماه محرم، شیوه‌های تازه‌رایج عزاداری، پوشش و آرایش جوانان در این مراسم و نوحه‌هایی که بر مبنای تصنیف‌های موسیقی با مضمون‌های غیرمعمول ساخته شده از مسائلی است که بحث درباره آنها در رسانه‌ها و فضای مجازی افزایش یافته است.

فیلم آخوندی که به انگلیسی دست و پا شکسته نوحه می‌خواند در شبکه‌های اینترنتی دست به دست می‌شود و تصویر دختران و پسران با “آرایش مخصوص ماه محرم”، از جمله نقش عبارت “یا حسین” بر موهای کوتاه شده در سایت‌های خبری انتشار می‌یابد.

در این میان پایگاه اینترنتی شبکه خبر، وابسته به صدا و سیما پنج‌شنبه ۱۵ مهرماه مجموعه‌ای از فتواهای علی خامنه‌ای درباره مراسم ماه محرم را منتشر کرد که در پاسخ به ۲۷ پرسش بیان صادر شده‌اند.
رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا مالیدن گِل به سر و صورت در ایام عزاداری اشکال دارد؟ گفته است: «اگر به نحو متعارف و به گونه‌ای باشد که از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه در عزاداری محسوب شود، اشکال ندارد.»

او درباره نوحه خواندن زنان در مجلس عزاداری با آگاهی از این که مردان هم صدای آنها را می‌شنوند حکم داده که “اگر خوف مفسده باشد باید از آن اجتناب شود”.

خامنه‌ای در عین حال فتوا داده که شنیدن صدای گریه و شیون زنان از سوی مردان نامحرم “در صورتی که مفسده‌ای نداشته باشد، فی نفسه اشکال ندارد”.

در سال‌های اخیر نسلی از مداحان جوان با شیوه‌های جدید نوحه‌خوانی و شعرهایی با توصیف‌های اغراق‌آمیز از چشم و ابرو و موی امامان خشم بسیاری از مراجع تقلید را برانگیخته‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)