ماف نیوز: در ارومیه دو‌ شهروند کرد توسط نظامیان ایران از پای درآمدند و در پیرانشهر هم درگیری میان مسلحین کرد با نیروهای حکومت ایران روی داد.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روز جاری در حد فاصل روستاهای «قصریک و هشتیان» از توابع صومای و برادوست در ۷۰ کیلومتری شمال ارومیه، نیروهای انتظامی ایران بر یک اتومبیل شهروندان غیرنظامی آتش گشوده که در پی آن، یک تن کشته و یک تن دیگر زخمی شد.

خبرنگار ماف نیوز در ارومیه گفت: فرد زخمی از اهالی روستای «گیچی» به دلایل نامعلومی در بیمارستان تحت تدابیر شدید امنیتی زیر نظر پزشک است.

هویت فرد کشته شده «ارکان سعیدی» فرزند شوقی از اهالی روستای «گیچی» است. بعد از تحویل جنازه ی فرد کشته شده در پاسی از شب به خانواده اش، به دلایل واهی به آنها اعلام‌ شده که حق برگزاری مراسم سوگ در مسجد را ندارند.

تاکنون علت و چرایی گشودن آتش بر این شهروندان از سوی نیروهای مسلح ایران مشخص نشده است.

در خبر دیگری طی شب جاری در شهرستان پیرانشهر، درگیری میان پیشمرگان کرد و‌ نیروهای سپاه پاسداران روی داده و دست کم دو تن از اعضای سپاه به شدت مجروح شده اند.

درگیری در بخش «بری میرگان» در محلی به نام «پردانان» در حد فاصل روستای «قبر حسینی» روی داده و دست کم دو تن از اعضای سپاه به شدت مجروح و به بیمارستان پیرانشهر منتقل شده اند که حال عمومی یکی از آنها وخیم گزارش شده است.

جنوب منطقه ی مذکور در ۲۲ کیلومتری پیرانشهر و در محوطه ای جنگلی به سمت سردشت واقع شده‌ است. جاده ی پیرانشهر – سردشت به کلی تحت کنترل نیروهای امنیتی بوده و تمامی رفت و آمدها کنترل میشود.

در حد فاصل روستاهای «هنگوی، کوپر و برده کوره» هم نیروهای مسلح ایران در حال مانوردهی و‌ گشت زنی مکرر هستند و طی روز جاری چندین هلیکوپتر، مرتبا از ارومیه تا پیرانشهر گشت زنی کرده اند.

همچنین مراتع و جنگلهای روستای برده‌ کوره در بخش بری میرگان پیرانشهر، توسط سپاه پاسداران طعمه ی حریق شده و‌ از خاموش کردن آن توسط اهالی، ممانعت به عمل آمده است.

خبرنگار ماف نیوز، چنین اقداماتی را در جهت کنترل راههای مواصلاتی کولبران و رفت و‌ آمد پیشمرگان کرد عنوان کرده است.

تاکنون هیچ حزب و یا گروهی مسئولیت این حملات را عهده دار نشده است. برخی از منابع محلی حاکی از کشته شدن چند عضو بسیج هستند اما ماف نیوز نمیتواند آن را تایید و یا تکذیب کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)