با اعلام جهاد خمینی علیه خلق کرد در ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۸، حمله به کردستان کشتارهای وحشیانه‌ای را رقم زد . سی و هفت سال قبل در چنین روزی روستای قارنا صحنه‌ی کشتاری بود که تاریخ فراموشش نخواهد کرد.

قارنا
روز ۱۱شهریور سال ۱۳۵۸ همزمان با تهاجم خونین نیروهای ارتش و سپاه پاسداران به ‌شهر مهاباد و تصرف آن، مزدوران رژیم جمهوری اسلامی  به‌سرپرستی ملاحسنی جنایتکار، نماینده خمینی در ارومیه به‌طرز وحشیانه‌یی به‌روستاهای ”قارنا“ و ”کانی‌مام‌سید“ در نزدیکی شهر نقده حمله کرده و زنان و کودکان و افراد سالخورده را قتل‌عام کردند.

این جنایت زمانی اتفاق افتاد که تمام جوانان و افراد میانسال روستا از ترس دستگیری، از روستا خارج شده بودند و تنها زنان وکودکان و افراد سالخورده در داخل روستا مانده بودند.

روزنامه‌کیهان روز ۱۴شهریور ۵۸ به‌نقل از ملاصالح رحیمی نوشت: ”۶۸نفر از اهالی این روستا را به‌قتل رسانده‌اند. او افزود: افراد بیگناهی که در روستای قارنا به‌شهادت رسیدند تنها گناهشان این بود که از نژاد کردبودند“.

روز قبل‌از آن نیز علمای اهل سنت کردستان طی نامه‌یی به‌خمینی به‌شدت به‌وی اعتراض کردند. در نامه ‌آنان آمده است:

”براثر تبلیغات شوم و اخبار ناصحیح مشتی مغرض و ناآگاه ذهن رهبر را علیه ملت کرد مشوب نموده و موجب گردیده علیه ملت کرد اعلام بسیج عمومی شود و درنهایت قساوت و بی‌رحمی افراد غیرمسلح و بیگناه را که جرمی جز کردبودن و سنی‌بودن ندارند در دادگاه اسلامی، بدون محاکمه محکوم و تیرباران می‌نمایند“.

بیست و هشت مرداد ۱۳۵۸ و همزمان با اوج گیری مبارزات خلق کرد برای آزادی، خمینی علیه آنها اعلام جهاد کرد. یورش ارتش و سپاه به کردستان چهره واقعی حکومت تازه بر سر کار آمده را روشن ساخت.

یازدهم شهریور همان سال روستای قارنا واقع در ۵ کیلومتری شهر نقده مورد حمله قرار گرفت و در نتیجه آن چهل و نه نفر از روستاییان کشته شدند.

نیروهای وابسته به حکومت پس از این کشتار جمعی به روستاهای دیگری نیز حمله کردند و صدها تن را کشتند.

از جمله روستاهایی که مورد حمله قرار گرفتند روستاهای قارنا، قلاتان، صوفیان، سه‌وزی، ایندرقاش، حلبێ، کویکان، کریز شکاک، چقل مصطفی، خلیفلیان، گورخانه، دیلان چرخ، وسوکند، قره گول، دیمه سور، جافرآباد، مرجان آوە، بایزاوە، جبریل آوە، گونده وێله، دوآوان، کوره خانه‌ی ساروقامیش، هله قوش، و گجه بودند.

بطور کلی در فاصله سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۱ حداقل ۱۴ مورد کشتار جمعی توسط نیروهای نظامی و سپاه پاسداران ایران در روستاهای کردستان انجام گرفت . صدها تن از روستائیان به قتل رسیدند که تاکنون دست کم اسامی ۲۴۲ نفر از آنها ثبت شده است.

حدود ۱۰۵ تن از این فهرست از اهالی روستاهای نقده بودند. منطقه نقده از نظر تعداد قربانیان یکی از نقاطی بود که بیشترین آسیبها را دید. در منطقه ی مهاباد ۷۲ نفر در کشتارهای جمعی به قتل رسیدند و بقیه کشتارها در مناطق شنو، پیرانشار، بوکان، و اورمیه روی داده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)