جولیان آسانژ، سندهای کشتار و شکنجهٔ غیر نظامیان عراقی و افغانستانی توسط نیروهای آمریکایی را در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد. از همان زمان تا کنون نیز، تحت پیگرد دولت آمریکا به سر می برد. جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۹ پس از هفت سال پناهندگی در سفارت اکوادور در لندن، بازداشت و زندانی شد. در ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ دادگاه وست مینستر لندن، حکم استرداد آسانژ به آمریکا را صادر کرد.

با اینکه هنوز در بسیاری از ایالت های آمریکا، حکم اعدام جاری می شود، اما مقام های قضایی آمریکا پیش بینی کرده اند که جولیان آسانژ به ۱۷۵ سال حبس محکوم خواهد شد.

افشاگری های آسانژ اگر چه نتوانست برخوردهای غیر انسانیِ نیروهای آمریکایی را در هیچ کجا تغییر بدهد، با این وجود، خرد همگانی جهانی، بیش از هر زمان دیگر، نگران جان انسان های بیگناهی شد که در برخوردهای نظامی به بازی گرفته می شوند.

آسانژ از بنیان گذاران وبگاه ویکی لیکس و سر دبیر آن است. ایشان، «برنده و نامزد چندین جایزه از جمله جایزهٔ رسانهٔ عفو بین المللی برای انتشار کشتارهای غیرقانونی در کنیا و برگزیدهٔ خوانندگان برای شخصیت سال ۲۰۱۰ مجلهٔ تایمز بوده است.»

استرداد جولیان آسانژ ضربهٔ جبران ناپذیری به اصل آزادی اندیشه و بیان خواهد زد و وضعیتِ آزادی روزنامه نگاران و انتشار حقیقت برای همگان نیز، با خطرها و آسیب های جدی و پیش بینی ناپذیر روبرو خواهد شد.

کانون نویسندگان ایران «در تبعید» بنا بر اصلِ دفاع بی حد و حصر و استثنا از اندیشه و بیان، از همه آزادیخواهان و سازمان های فرهنگی و اجتماعی می خواهد که با تمام توان، در دو راهی آزادی و خفقان در سطح جهانی، از آزادی بی قید و شرط جولیان آسانژ دفاع کرده و از استرداد وی به آمریکا جلوگیری کنند.

 

کانون نویسندگان ایران «در تبعید»

۱۹ ژوئن ۲۰۲۲  

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)