سید علی اصغر میرحجازی، معاون امنیتی، سیاسی دفتر سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است. او به دلیل هدایت طرح‌های سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ به دستور مستقیم شخص سیدعلی خامنه‌ای مرتکب نقض حقوق بشر شده است و باید پاسخگو باشد.

Untitled-2
میرحجازی پس از انقلاب ۵۷ سمت‌های مهم و حساسی را بر عهده داشته است. او در دهه ۶۰ از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود و به دستور سیدعلی خامنه‌ای، رئیس جمهوری وقت به سمت معاون امور خارجی وزارت اطلاعات منصوب شد. در دوران زمامداری میرحجازی در این پست، ترور زنجیره‌ای فعالان سیاسی اپوزیسیون و مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از ایران صورت گرفت. او پس از انتخاب خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی به بیت رهبری منتقل شد و به عنوان مدیر امنیتی و سیاسی دفتر رهبری تا این تاریخ مشغول به کار است. بسیاری او را چهره پشت پرده اطلاعاتی بیت رهبری توصیف کرده‌اند.
وظیفه اصلی میرحجازی در بیت رهبری رساندن پیام‌های مهم رهبر جمهوری اسلامی به قوای سه گانه است. انتقال نظرات رهبر ایران در خصوص لایحه آزادی مطبوعات به مجلس ششم و جلوگیری از تحقیق و تفحص صدا و سیما و قتل‌های زنجیره‌ای در دهه هفتاد از جمله این پیام‌ها بوده است.
اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۴ فروردین ۱۳۹۱ ٬ هفده مقام ایرانی از جمله علی اصغر میرحجازی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.
عدالت برای ایران: پرونده ناقض حقوق بشر: سیدعلی اصغر میرحجازی
http://goo.gl/jxTKWf

کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید
https://telegram.me/Justice4iran

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com