در تحقیقاتی که بازرسان دولتی در مورد دیلما روسف، رئیس‌جمهوری استیضاح شده برزیل انجام دادند و بر اساس گزارشی ۲۳۳ صفحه‌ای این تیم تحقیفاتی او از اتهام مشارکت در پرونده دست‌کاری در حساب‌های مالی تبرئه و بی‌گناه شناخته شد. با این حال بازرسان تیم تحقیقاتی دریافتند که روسف زیر ۳ برگه سفارش اجرایی برای تامین اعتبارات مازاد بدون تایید کنگره امضاء کرده است که این خود به عنوان تخطی در وظایف مالی جرم محسوب می‌شود.

Untitled-5
پروسه استیضاح دیلما روسف زمانی آغاز شد که کابینه او متهم شد که از خزانه دولت به بانک‌های دولتی دیرکرد پرداخت داشته و همین‌طور کسری بودجه را پنهان کرده است. به نظر می‌رسد این اقدام وی در جهت پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری صوت گرفته باشد.
روند استیضاح روسف همچنین مستقیما به تحقیقات درباره پرونده پطروگراس مربوط می‌شود. پطروگراس یک کمپانی نفتی است که بسیاری از مقامات سیاسی و اشخاص در بخش‌های خصوصی از آن برای دستکاری‌های مالی و رشوه استفاده کرده‌اند.
یافته‌های ضد و نقیض در این گزارش به اهرمی در دست حامیان روسف و منتقدان او تبدیل شده است. این گزارش نهایی نیست، گزارش نهایی یک روزش پیش از پایان المپیک ۲۰۱۶ ریو منتشر خواهد شد. چنانچه روسف استیضاح شود، «میشل تامر»، رئیس دولت موقت جای روسف را به عنوان رئیس جمهوری قطعی برزیل خواهد گرفت.
در حال حاضر روسف در حال جمع‌آوری پول از طریق صندوق‌های کمک‌های مردمی است که طرفداران او از زمانی که کابینه روسف به حالت تعلیق در آمد برای او تاسیس کردند. او از این صندوق برای فعالیت علیه غیرقانونی بودن این استیضاح در سراسر برزیل استفاده می‌کند. روسف در عرض یک روز توانسته است ۱۵۵ هزار دلار از محل کمک‌های هوا ارانش به دست آورد.
رئیس جمهوری منتخب برزیل ادعا می‌کند که استیضاحش برای اخفای کودتایی است که مخالفانش رهبری کرده‌اند. این ادعای روسف در چند هفته گذشته بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته، زیرا نواری ضبط شده از مکالمه رهبران مخالف وی منتشر شد که در آن درباره مانع تراشی در بررسی پرونده پطروگراس با یکدیگر بحث می‌کردند. گزارش اخیر بازرسان نیز بر ادعای روسف صحه می‌گذارد.
فضای بی ثبات سیاسی و رسوایی مالی پطروگراس منجر به افت رشد اقتصادی برزیل شده است تا جایی که این کشور را در لبه فاجعه اقتصادی قرار داده است. بدهی‌های برزیل ممکن است در عرض کم‌تر از یک سال ۱۰ درصد افزایش پیدا کند و این در حالی است که نزدیک به ۱۱ میلیون برزیلی بیکار هستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com