مردم را نکُشید. برایتان بهتر است که مردم را نکُشید. شما دیر یا زود این نوشته را می‌خوانید. به این چند نکته توجه کنید:
۱- شما حتمآ درجه‌ای بالاتر از استواری و پایین‌تر از سرهنگی دارید. شما قطعآ هرگز سردار نخواهید شد. شما یک افسر ب هستید.
۲- فرماندهان شما، نه آن‌هایی که در کلانتری یا پایگاه مقاومت می‌بینید، بلکه آن‌هایی که هرگز نمی‌بینید می‌توانند به سادگی و با هویت جعلی و با گذرنامه‌ی معتبر ظرف چند ساعت از کشور خارج شوند و تا پایان عمر از اندوخته‌ی حساب‌های دلاری و یورویی‌شان در خارج بخورند و برای فرزندانشان هم به اندازه‌ی کافی بگذارند. اما شما چنین امکانی ندارید. شما همین‌جا باقی خواهید ماند. آن‌ها شما را تنها می‌گذارند.
۳- درست است که شما سواد بالایی ندارید، اما اگر از باسوادهای فامیل بپرسید به شما خواهند گفت که همکاران شما در حکومت‌های دیگر سرنوشت خوبی نداشته‌اند. چند روز مانده به روز آخر، رییسانِ آن‌ها هم تنهایشان گذاشتند و فرار کردند.
۴- اگر فکر می‌کنید دارید برای خدا می‌کُشید باید اول از خدا بپرسید و از او تضمین بگیرید که او حتمآ راضی است که بچه‌های مردم را بکشید. شما دست به قمار بزرگی زده‌اید.
۵- اگر فکر می‌کنید با کشتن کسانی که تفنگ ندارند، پس از مرگ به بهشت خواهید رفت حتمآ باید با جلادهای قبلی که الان مرده‌اند و به بهشت رفته‌اند حرف بزنید و مطمین شوید. خیلی خطرناک خواهد بود که شما بمیرید و بخواهند شما را به خاطر این قتل‌ها محاکمه کنند. آن‌وقت دیگر به بهشت نخواهید رفت. شما دست به قمار بزرگی زده‌اید.
۶- اگر فکر می‌کنید که باید مردم عادی را بکشید چون دشمن در کمین است و از اعتراض‌ها بهره می‌برد، باید اول بروید از خود مردم بپرسید که چه کسی را دشمن می‌دانند.
۷- رییسان شما دشمنان خودشان را به شما هم تحمیل می‌کنند. شما باید با دشمنان خودتان بجنگید نه با دشمنان رییسانتان. درست است که امریکا و اسراییل و عربستان حکومت‌های بدی هستند، اما بیشتر فرماندهان شما هم به همان اندازه بد هستند.
۸- شما پایین‌تر از آن رده‌ای هستید که برای خانواده‌تان محافظ بگذارند، به خودتان نام دوم بدهند، و رفت و آمدتان در سطح شهر را پوشش حفاظتی دهند. همین الان خیلی از همسایگان شما از شغل شما خبر دارند. اگر مردم را بکُشید ممکن است محل سکونت شما به اطلاع خانواده‌های مقتولان برسد.
۹- در قوانین جزایی پیش و پس از انقلاب و در علم حقوق، فرد قاتل خودش مسولیت کامل دارد. هیچ دادگاهی تا امروز این توجیه را از قاتل قبول نکرده که “ببخشید؛ مامور بودم و معذور”. معمولآ فرماندهان خیلی بالا پایشان به چنین دادگاه‌هایی نمی‌رسد، چون چند روز زودتر ناپدید شده‌اند.
۱۰- دوربین‌ تلفن‌های همراه این روزها پیشرفته شده‌اند. اگر مردم را بکُشید تصویرتان ثبت می‌شود و ممکن است سال‌ها بعد به درد بخورد. اما اگر صورتتان را بپوشانید مردم نمی‌توانند خودتان را شناسایی کنند و ممکن است فردی را که نزدیک شما ایستاده و چهره‌ و لباسش مشخص است را ثبت کنند و بعدها او را مسول بدانند. خانواده‌‌ی مقتولان ممکن است خیلی عصبانی باشند.

شما آدم‌های خوبی نیستید. خیلی‌های دیگر هم هستند که آدم‌های خوبی نیستند، اما آن‌ها مثلآ گران‌فروشند، یا دزدند، یا زناکارند، یا رشوه‌خوارند؛ قاتل نیستند. خدا در کتاب مسلمانان هنگامی که با آدم‌های بد حرف زده نام خودش را اول سوره نیاورده و به آن‌ها سلام نداده. نام آن سوره توبه است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)