یک منبع آگاه به شبکه حقوق بشر کُردستان گفت: « از روز یک شنبه ۵ اردیبهشت ماه تعدادی از کسبه و بازاریان شهر پیرانشهر در اعتراض به عدم بازگشایی کامل معابر مرزی پیله‌وری اقدام به بستن مغازه‌های خود کرده و بنابه آخرین اخبار دریافتی تا این لحظه نیز ادامه دارد.»

به گفته‌ی این منبع،« ظهر امروز دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه شماره از کسبه، بازاریان و کولبران مرزی نیز در مقابل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی را برگزار کرده‌اند و هر لحظه بر شمار معترضین افزوده می‌شود. معترضین خواستار بازگشایی کامل معابر مرزی هستند. »

در طی چند سال گذشته ده معبر مرزی «سیله»، «شوشمی»،«سومار» ، «تیله‌کو»، «مله‌خور»، «دروران»، «هنگه‌ژاله»، «سیف»، «حاجی عمران» و «قاسمه‌رش» به صورت مرز پیله‌وری از سوی وزارت کشور ایران به صورت رسمی و قانونی باز بوده و ساکنین مناطق مرزی با گرفتن «کارت پیله‌وری» در زمانهای مشخص قادر به حمل محدود اجناس خارجی به بازارچه‌های مرزی را داشتند.

ار حدود ۸ ماه پیش کلیه معابر مرزی قانونی پیله‌وری که از طریق آن کولبران مرزی به صورت قانونی اقدام به وارد کردن اجناس خارجی می‌کردند به دستور وزارت کشور بسته شده است و این در حالی بود که اکثریت شهروندان کُرد مناطق مرزی تنها از طریق این معابر مرزی امرار معاش می‌کردند و با بسته شدن آنها وضعیت اقتصادی این خانوارها که از اقشار ضعیف جامعه هستند در شرایط اسفناکی قرار گرفته است.

در طول روزهای هفته گذشته نیز در شهرهای بانه، سردشت و مریوان، بازاریان و کولبران اقدام به اعتصاب و اعتراض به بسته شدن معابر مرزی کرده که به دلیل گسترش این اعتراضها وزارت کشور از باز شدن موقت معابر مرزی به صورت موقت یک ماهه خبر داد.

روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه بازاریان و کولبران شهر بانه در طی یک اعتراض گسترده اقدام به بستن کامل مغازها کردند و در مدت این سه روز بازار این شهر به صورت تعطیل درآمده بود. همچنین روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه نیز در شهر مریوان شمار زیادی از معترضین با راهپیمایی اعتراضی در سطح شهر به سوی فرمانداری مریوان حرکت کرده و در آنجا راهپیمایی اعتراضی را برگزار کردند. بعد از گشترش اعتراضات استانداری کُردستان از تماس با وزارت کشور خبر داد و اعلام کرد بنابه به درخواست آنها وزارت کشور موافقت کرده است که به صورت موقت و طی یک دوره یک ماهه معابر مرزی از روز شنبه ۴ فروردین ماه باز شود. هر چند در طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر باز شدن مرزها در تعدادی از معابر مرزی منتشر شده است ولی به دلیل محدود کردن اجناسی که اجازه ورود دارند تا حدی مشکلات به مانند قبل ادامه دارد.

عکسهای امروز بستن مغازه‌ها در شهر پیرانشهر

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com