سعید حسین زاده، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، صبح امروز اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرد.

سعید حسین زاده
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سعید حسین زاده، فعال مدنی، صبح امروز ۱۹ اسفندماه، در بیستمین روز از اعتصاب غذا، دست به اعتصاب غذای خشک زد.
گفنتی است که این زندانی سیاسی در وضعیت نامساعد جسمانی به سر می برد و بهداری زندان اعلام کرده است که باتوجه به بیماری های قلبی احتمال سکته قلبی این زندانی در حال اعتصاب وجود دارد.
لازم به ذکر است، مسئولین زندان به خانواده سعید حسین‌زاده اعلام کرده‌اند که علیرغم موافقت دادستانی و تأیید عدم تحمل کیفر از سوی پزشکی قانونی و بیمارستان امام خمینی، «ضابط» با مرخصی درمانی مخالفت کرده است. این زندانی سیاسی در پی تعلل در آزادی و مخالفت با مرخصی درمانی، در اعتراض به عدم رسیدگی‌های پزشکی از روز جمعه ۳۰ بهمن‌ماه اقدام به اعتصاب غذا کرده است.
پیش‌تر روز دوشنبه ۲۶ بهمن‌ماه، سعید حسین‌زاده به بیمارستان «امام خمینی» اعزام و با معاینهٔ پزشکان، عدم تحمل کیفر از سوی بیمارستان تائید شد. پزشکان بیمارستان «امام خمینی» اعلام کرده‌اند که رماتیسم مفصلی به قلب او سرایت کرده و نیاز به معالجه دارد و شرایط حبس برای وضعیت وی مناسب نیست. این در حالی است که مسئولین تاکنون هیچ‌گونه اقدامی جهت آزادی وی انجام نداده‌اند و این فعال مدنی همچنان در زندان اوین محبوس می‌باشد.

لازم به توضیح است که سعید حسین‌زاده در بند ۲ الف، دچار مسمومیت و عفونت بدنی شد که عدم توجه مسئولین به این امر، باعث تشدید این عفونت شده است. در این راستا بخش دوم ماده ۲۲کنوانسیون حقوق زندانیان می‌افزاید: «زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به مؤسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورداشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش‌دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد».

وی همچنین از بیماری سینوزیت مزمن و تنگی نفس رنج می‌برد؛ که در تاریخ ۲۹ دی‌ماه پس از معاینه توسط پزشک متخصص، اعلام شد که در صورت عدم توجه و رسیدگی این بیماری پیشرفت خواهد کرد و نیاز مبرم به عمل جراحی خواهد بود.

این زندانی مبتلابه بیماری آن ریتمی قلبی نیز می‌باشد و بیشتر داروهای مصرفی، جهت درمان این بیماری، توسط خود زندانی تهیه می‌شود. وی در زندان مبتلا رماتیسم مفصلی شد و طبق نظر پزشک بیمارستان مصطفی خمینی، هر دو زانو باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

لازم به یادآوری است آقای حسین زاده مدتی پیش در اثر خونریزی معده به بیمارستان طالقانی اعزام شد و هم‌اکنون به دلیل عفونت گوارشی، مجبور به مصرف چندین دارو می‌باشد.

وکیل پیشین این زندانی سیاسی که پس از مراجعه مرتب جهت اعتراض به‌حکم غیرقانونی، موفق به مطالعه پرونده نشده بود؛ مورد تهدید مسئولین قضایی قرار گرفت و از ادامه وکالت خودداری نمود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)