یک چیزهایی را شاید بد نباشد از رژیم جمهوری اسلامی آموخت که گیتی را به تنگ آورده و در دل می خندد،توانسته هزاران ساعت وقت وزیران و مقام های عالی رتبه آمریکا ، اروپا ،روسیه و چین را بر سر داستان انرژی هسته ای بگیرد و در آینده هم با پروژه ای دیگر این کار را خواهد کرد،انتخابات نمای امروز هم ، یکی از این پروژه هاست ، هم مردم ، هم اپوزیسیون و هم جهان را به چه زیبایی به بازی گرفته و در دل می خندد،سدها خبرنگار خارجی “انتخابات نمای” رژیم را برای سراسر گیتی پوشش می دهند و خود رژیم هم رسانه گسترده ای دارد مردم در اندازه بهینه و آن چیزی که برای جهان پذیرفتنی بوده در همه این چند دهه که جمهوری اسلامی “انتخابات نما “برگزار کرده پای صندوق های رای رفته و خواهند رفت.
۴  – سخن اینجاست چرا اپوزیسیون کاری می کند که مشارکت و رفتن مردم به پای صندوق های رای به نام جمهوری اسلامی ثبت می شود و وارونش برای اپوزیسیون؟آیا این خواست رژیم نیست؟ و چرا اپوزیسیون بدین دام می افتد -نه یکبار و دوبار -و در همه انتخابات نماها چنین بلایی برسر خود آورده؟ و پس از روز نمایش انتخابات نما و دیدن مشارکت مردم یک وضع غیرطبیعی و نادرستی هم در درون و هم در بیرون کشور برجای می ماند؟
  در پیوند با انتخابات نما ،گرفتن چه موضعی برای اپوزیسیون درستتر و بهتر است، و به عبارتی به واقعیت نزدیک تر است و چه هنگام، رژیم و افکارعمومی کشورهای دیگر، مشارکت مردم را به مثابه آری به رژیم و نه به اپوزیسیون به شمار نخواهند آورد ؟ اینکه از این راهبرد و رویه دست شسته شود، و بویژه با دشنام و لمپنیسم از مردم خواسته نشودکه مشارکت نکنند و در این صورت، چه بهتر که با مردم کاری نداشته باشیم و مردم را رها و آزاد بگذاریم، زیرا تاثیری تا کنون نداشته و نخواهد داشت ،و بهره بردار این نوشته ها و مصاحبه ها در بهترین حالت برای نخبگان که خود شان آگاه  و همراه و هم دیدگاه اپوزیسیون هستند خواهد بود.
۳ -کار کانونی و وظیفه اپوزیسیون اگر روی برنامه ها،نیروافزایی و توانبخشی خودش باشد و نه نسخه تند و خام برای مردم ، به عبارتی این پیام را به جهان برساند که مردم ناگزیر و ناگریز از مشارکت شده اند و رژیم به جای کالای اصل و سالم در حال فروش کالایی قلابی ، بدل و “نمایی” است و مردم” گروگان “گرفته شده هم  -به ناگزیر – در حال خرید یک کالای بدلی همراه با تبلیغ گسترده همه سویه  هستند. اپوزیسیون چه اندازه در این شناساندن کامیاب بوده ؟ و آیا مردم می دانند انتخابات اصل و انتخابات نما و بدلی چیست؟ به گمانم بعنوان کسی که تجربه سال ها حضور و دست و پنجه نرم کردن با انتخابات را دارم و از نزدیک با مردم و ان جی او ها سروکار داشتم ، پاسخ خیر است
  ۲ -مردم اندیشه مصلحت جویانه کسانی  مانند فیلیسوف ایرانی “مصطفا ملکیان” * یا گنجی و سروش را به کار بسته اند ، نه از اینکه اینها را می شناسند ،  ” انتخابات” و “انتخابات نما” یا انتخابات بدلی و جعلی را از هم جدا نکرده اند و یکی می پندارند و تا هنگامی که این دو را از هم جدا نکنند و به نام و عنوان “دو پدیده  “-نه تنها کاملن – از هم جدا، که ضد و دشمن همدیگر نشناسند، این کالا را خواهند خرید، بنابراین اگر بر آنند که بخرند ،پس چه بهتر که به نام یک چیز” اصل “و به نام” انتخابات” نباشد بلکه به نام بدل یا “انتخابات نما” که چه بسا من و شما  در زندگی، گاهی چیزهای بدل را دانسته به بهایش، خریداری می کنیم . بدبختانه در پیوند با دستمایه مهم و سرنوشت ساز سیاسی مانند انتخابات،  چنین نیست، مردم بهای یک چیز اصل مانند طلا را می پردازند و بدون اینکه بدانند یک چیز بدل و طلانما را به خانه می برند، زیرا” سفارشی” داده شده و سازنده و تولید کننده که رهبران رژیم هستند و گاهی هم خود، مستقیمن دست به فروش می زنند،  می گویند این ” انتخابات” و کالای ما “اصل” است، جناح اصلاح طلبان که نمایندگی فروش  این کالا ها به آنها داده شده، در شعبه های فروش، اصل بودن کالا را تبلیغ می کنند ، چون خود فروشند ه اند و برای فروش بیشتر از همه ابزار، بسته بندی های فروش بیشتر و از دانشگاهیان، هنرمندان، ورزشکاران و چهره های خوش نام یا مورد پسند مردم نیز به خوبی بهره می برند.
۱ – مردم و رسانه ها و مقامات خارج چرا نباید باور کنند که در ایران ،” انتخابات “در حال برگزاری است ؟ مگر اپوزیسیون چه اندازه به توان خود در بیرون افزوده تا بتواند ، آنچنان توانمند گردد که این پنداشت و سازوکار را وارونه کند؟ و اگر مردم ایران ، رسانه ها و دولت های خارجی این کالا را می خرند ،بگذار بخرند، ولی نه به نام” اصل “و چنانچه این پروژه و داستان دیگرگون گردد ، روزی و سربزنگاهی فراخواهد رسید که مردم بدنبال”  اصل”و ” انتخابات” خواهند بود.
حسن احمدپور (امید) -فوریه ۲۰۱۶ آلمان
عضو پیشین هیات مدیره سازمانهای غیردولتی زیست محیطی ایران، عضو پیشین شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایران
مدیرعامل و عضو هیات مدیره پیشین انجمن دوستی ایران و تاجیکستان عضو جانشین هیات مدیره انجمن دوستی ایران و ژاپن
کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، مسوول وبلاگ ” میراث سبز ایران” و ” گوناگونی زیستی بنیانگذار موسسه گسترش دانش و صلح سبز

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)